Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) prognozē, ka valstī noteiktā ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības mazināšanai tiks pagarināta.
“Diemžēl cilvēku noguruma dēļ, gan, iespējams, dažādu finansiālo un psiholoģisko apsvērumu dēļ gatavība strikti ierobežot kontaktus un mobilitāti ir vērojama mazāka nekā pavasarī. Līdz ar to arī inficēšanās līknes apturēšana un samazināšana sokas ļoti pakāpeniski,” otrdien notikušajā Veselības ministrijas (VM) attālinātajā preses konferencē norādīja Viņķele.
Viņa uzsvēra, ka iedzīvotājiem jārēķinās, ka ārkārtējā situācija tiks pagarināta un 6. decembrī tā nebeigsies: “Ziemassvētki un Jaunais gads būs jāsvin klusi, ģimenes lokā. Atturēsimies no tuvinieku, draugu, vecvecāku apciemošanas svētkos.”
“Situācija ir stabilizējusies, bet mēs vēl neesam fāzē, kurā ir vērojams inficēto skaita samazinājums. Esam fāzē, kurā cilvēku, kuri ir sasirguši un kuriem ir nepieciešama palīdzība slimnīcā, skaits pieaug, tas prognozējami pieaugs vēl vismaz nākamās četras nedēļas,” sacīja Viņķele.
Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa norādīja, ka veselības nozare izstrādājusi priekšlikumus valdībai par papildu drošības pasākumiem, kas būtu ieviešami. Piedāvājumu var sadalīt divās daļās – pasākumi, kuri ieviešami visā valstī, un pasākumi, kas ieviešami konkrētās pašvaldībās, kurās ir augsta saslimstība.
“Lai mācību process būtu drošāks, ir piedāvājums pastiprināt drošības prasības – nodrošināt ne mazāk kā trīs kvadrātmetrus uz skolēnu no klases telpas platības. Bet skolotājiem noteikt, ka gan stundās, gan ārpus tām jālieto mutes un deguna aizsegs,” skaidroja Līviņa.
Tāpat plānots noteikt stingrākas prasības sportošanai iekštelpās – vienai personai būs jāatvēl vismaz 15 kvadrātmetri no telpu platības un telpu piepildījums nedrīkstēs pārsniegt 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita.
Izklaides pasākumus varēs nodrošināt attālināti, ja tas ir iespējams. Amatieru kolektīvu individuālās nodarbības drīkstēs notikt līdz plkst. 22.00.
“Plānots, ka pašvaldībās ar augstu saslimstību, 5.-12. klašu skolēni mācīsies attālināti. Nenotiks nekādas praktiskās mācības klātienē profesionālajās izglītības iestādēs un augstskolās, ka arī pieaugušajiem dažādos kursos un profesionālās pilnveides kursos,” norādīja Līviņa.
“Eiropas Savienībā kopumā saslimušo skaits samazinās. 15 valstīs saslimstība turpina pieaugt, 15 valstīs nav pieauguma un pat ir samazinājums. Diemžēl Latvija ir pirmajā sarakstā, kur saslimstība pieaug. Bet ir laba iezīme, ka pieauguma intensitāte samazinās,” pauda epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.
Foto: Valsts kanceleja
1,515 skatījumi