Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) rosina augstskolās budžeta vietās uzņemt tikai tos skolēnus, kuriem atzīmes ir virs 7. Skaidrojot šādu ieceri, ministre norāda, ka grib mazāk studentu, bet gudrākus.
Izglītības un zinātnes ministrija ir uzsākusi diskusiju par augstskolu pārvaldības modeļa maiņu, kā arī principiem, pēc kādiem tuvāko gadu laikā valsts finansētajās augstskolās būtu piešķiramas budžeta vietas.
“[Vidējā atzīme] 7 un augstāk nosaka, ka cilvēks ir apzinīgāks un mērķtiecīgāks. [..] Pasniedzēji sūdzas, ka [studentiem] trūkst motivācijas, un sagatavotības līmenis ne vienmēr ir pietiekams. Tas ir viens no risinājumiem motivācijai un atbiruma mazināšanai,” intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Šuplinska.
Viņa skaidroja, ka kompetenču izglītības ietvaros norisināsies arī izglītošana par karjeru. Jau kopš 6. klases bērniem un viņu vecākiem būs jāsaprot savas stiprās puses, kuras pēc tam jākopj, iestājoties vispārējā vidusskolā vai profesionālajā vidusskolā.
Ministre norādīja, ka augstskolā vēlas mazāku studentu skaitu, bet lielāku kvalitāti.
Tajā pašā laikā Šuplinska izvairījās atbildēt uz jautājumu, ko darīt tiem skolēniem, kuri mācās skolā ar zemākām vispārējām sekmēm.
Kā liecina IZM apkopotie dati, vislielākais atbirums – vairāk nekā 50% budžeta vietās pēdējo četru gadu laikā ir dabaszinību un inženierzinātņu jomā, taču vērā ņemams tas ir arī citās studiju jomās.
Ministrijas prioritātes tuvāko gadu augstākās izglītības politikā ir jauns doktorantūras studiju modelis, jauns akadēmiskā personāla karjeras modelis, augstskolu pārvaldības reforma, augstākās izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas ieviešana, jauns studējošo kreditēšanas modelis.
Foto: Valsts kanceleja
1,655 skatījumi