Neraugoties uz pieaugošajām problēmām Latvijas tiesu sistēmā, Tieslietu ministrija (TM) trīs gadu laikā plāno ieguldīt 40 miljonus eiro tiesnešu un prokuroru atalgojuma palielināšanā.
TM ir izvirzījusi tiesnešu un prokuroru atalgojuma palielināšanu kā prioritāro starpnozaru pasākumu. 2018.gada tam būtu nepieciešami 597 274 eiro, 2019.gadā jau 12 782 423 eiro, bet 2020.gadā – 27 484 831 eiro.
Kā liecina Valsts kontroles šogad vasarā publicētais atzinums, finansējums tiesu darbības nodrošināšanai no 2009. līdz 2016. gadam ir pieaudzis par vairāk nekā 50%, sasniedzot 51 miljonus eiro, taču rezultāti izpalikuši – joprojām, kā norāda pat mediji, Latvijā jāsaskaras ar gariem lietu izskatīšanas termiņiem, korupciju, procesuālām netaisnībām, pieaug arī neizskatīto lietu skaits un pasliktinās spriedumu kvalitāte.
Kontekstā ar ilgajiem tiesvedības termiņiem un iepriekš nosauktajiem trūkumiem jāmin arī sabiedrības zemais uzticības līmenis tiesu sistēmai. Kā liecina aprīlī veiktā Eirobarometra aptauja, Latvijas iedzīvotāju uzticība tiesu sistēmai ir viena no zemākajām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū. Latvijā tiesu sistēmai netic 56% iedzīvotāju. Savukārt sociologs Arnis Kaktiņš atzīmējis, ka vien piektā daļa iedzīvotāju tic, ka tiesa Latvijā ir godīga un taisnīga.
Ņemot vērā faktu, ka finansējuma palielināšana jau iepriekš nav devusi rezultātu, TM iecere raisa neizpratni. Vai vispirms nebūtu jāuzrāda rezultāti un jānovērš tiesu sistēmā valdošās problēmas un trūkumi, pirms runāt par ievērojamu tiesnešu un prokuroru atalgojuma palielināšanu?
Nav šaubu, ka darbs pie tiesu darbības efektivitātes paaugstināšanas ir jāturpina un darāmā vēl ļoti daudz. Sākot jau ar sabiedrības uzticības vairošanu, jo šobrīd īstas pārliecības, ka tiesneši strādā valsts un sabiedrības interesēs, nav. Tāpat jāstiprina tiesiskums un likuma vara, tiesnešiem vairāk jāskaidro sabiedrībai savi lēmumi un jāstrādā pie lietu izskatīšanas termiņa un grozīto un atcelto spriedumu skaita samazināšanas.
Atceroties padomju literatūras klasikas “Divpadsmit krēsli” varoņa Ostapa Bendera spārnoto frāzi – “Krēslus vispirms!”, arī Latvijas tiesu sistēmā šobrīd pastāv risks par līdzekļu neefektīvu izmantošanu, pirms sasniegti vērā ņemami rezultāti.
Nenoliedzami, valstij ir jānodrošina tiesnešu un tiesu darbinieku atalgojuma atbilstība amata atbildībai un augstajām profesionalitātes prasībām, taču vispirms tiesnešiem un prokuroriem ir jāpierāda, ka viņi ir cienīgi saņemt šo atalgojumu. Un to var izdarīt tikai ar mērķtiecīgu un efektīvu darbu. Pretējā gadījumā sabiedrības uzticība var sasniegt kritisku līmeni.
2,697 skatījumi