Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Saeima noraida ZZS priekšlikumu par elektroenerģijas cenu iesaldēšanu

Deputātu atbalsts lēmuma projektam ir kā “lakmusa papīrs” tam, vai valdošā koalīcija ir spējīga strādāt tautas interesēs!

Saeima ceturtdien, 13. janvārī, noraidīja “Zaļo un zemnieku savienības” (ZZS) frakcijas priekšlikumu uzdot Ministru kabinetam veikt grozījumus Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, ar kuriem paredzētu patērētājiem kompensēt elektrības cenas pieaugumu.

Šodien Saeima izskatīja ZZS iesniegto lēmuma projektu, kas ļautu “iesaldēt” un kompensēt elektroenerģijas cenas mājsaimniecībām, valsts sektoram un uzņēmumiem. ZZS līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze uzskata, ka deputātu atbalsts lēmuma projektam ir kā “lakmusa papīrs” tam, vai valdošā koalīcija ir spējīga strādāt tautas interesēs, otrajā plānā noliekot savas politiskās ambīcijas.

Saeimā iesniegtais lēmuma projekts paredzēja uzdevumu valdībai steidzami izstrādāt atbalsta mehānismu, kas varētu palīdzēt gan iedzīvotājiem, gan skolām, slimnīcām un muzejiem, gan arī uzņēmumiem pārvarēt augsto energoresursu cenu kāpumu.

“Priekšlikuma būtība ir nodrošināt elektroenerģijas kompensāciju 80% apmērā par cenas daļu, kas pārsniegtu projektā rosināto vidējo vairumtirdzniecības mēneša cenu – 80 €/MWh. Kompensācija būtu piemērojam laika periodā no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 30. aprīlim, to piemērojot ar atpakaļejošu datumu,” skaidroja Krauze, turpinot ka daudzās Eiropas Savienības valstīs šobrīd tiek strādāts pie reāliem risinājumiem, kas sniegtu tūlītēju atbalstu iedzīvotājiem saistībā ar dramatiski augsto energoresursu cenu kāpumu.

ZZS piedāvātais risinājums sniegtu daudz lielāku atspaidu cenu sadārdzinājumam, nekā šobrīd spēkā esošais sadales tarifu samazinājums, kas elektrības rēķinā faktiski veido mazāko izmaksu daļu. Līdz ar to patērētājiem nav jūtams cenu samazinājums.

2021. gadā vidējās mēneša elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas piedzīvoja vairākus netipiski straujus kāpumus jūnijā, septembrī un decembrī, kā rezultātā decembra vidējā cena 207,4 eiro/MWh pārsniedza 3,5-4 reizes iepriekšējo cenu līmeni. Tas savukārt palielināja arī 2021. gada vidējo elektroenerģijas cenu līdz 89,78 eiro/MWh. Rezultātā tautsaimniecībā ir krasi pieaugušas ražošanas izmaksas un produkcijas gala cenas visos segmentos. Patēriņa cenu pieaugums ir vidēji 7-8% robežās.


1,483 skatījumi

Un Tavas domas par šo?