Saeimas vairākums ceturtdien, 15. oktobrī, noraidīja priekšlikumus noteikt samazināto 12% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi sabiedriskajai ēdināšanai, kā arī samazināto 5% PVN likmi pienam, maizei, gaļai, zivīm un olām.
Šos priekšlikumus grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā iesniedza pie varas esošās partijas “KPV LV” Saeimas deputāts Kaspars Ģirģens, kura ierosinājumus atbalstīja opozīcijas partiju un pie frakcijām nepiederošie Saeimas deputāti.
“Es teiktu, ka šis jautājums nav tikai par sabiedrisko ēdināšanu, bet kopumā par to, kā mēs taisāmies atbalstīt uzņēmējdarbības nozari, jo kā zināms, jau arī no sestdienas stājas jaunie ierobežojumi un būs nākamie, iespējams, protesta viļņi no uzņēmējiem. Tomēr vēlos vērst uzmanību, ka mums jau bija pietiekoši ilgs laiks, lai sagatavotos šim otrajam vilnim un kā zināms, es jau arī iepriekš sniedzu dažādus priekšlikumus par to, kā mēs varētu atbalstīt uzņēmējdarbību, tomēr līdz šim tie netika saklausīti. [..] Bet es vēlos vērst uzmanību arī Ministru kabinetam par to, ka šis otrais vilnis ir neizbēgams un jau tagad ir nepieciešams pieņemt jaunus lēmumus kā atbalstīt uzņēmējus. Šis ir viens no maniem priekšlikumiem Saeimai, kā mēs varētu to darīt,” norādīja Saeimas deputāts Kaspars Ģirģens.
“Mēs arī no savas puses aicinām atbalstīt šo priekšlikumu par samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmes piemērošanu. Mēs jau Covid krīzes sākumā aicinājām to darīt, jo uzskatām, ka vismaz terminēts nodokļu samazinājums ļautu atkopties sabiedriskās ēdināšanas nozarei. Un šobrīd, ņemot vērā, ka gan tūrisma nozarei ir gandrīz pilnīga dīkstāve, gan arī ēdināšanas nozare tādēļ cieš, jo tā ir lielā mērā saistīta arī ar ārvalstu viesu ieceļošanu un ierobežojumiem šajā jomā, tad samazinātais PVN noteikti ir kā viens no vēlamiem atbalsta pasākumiem, iespējams, pat pats labākais,” pauda Dana Reizniece-Ozola (ZZS).
“Tad daži vārdi par jau pieminēto samazināto PVN likmi augļiem un dārzeņiem. Ir tā, ka, neskatoties uz to, ko saka daži Finanšu ministrijas ierēdņi par to, ka šis eksperiments ar samazināto PVN likmi augļiem un dārzeņiem ir neveiksmīgs, es tomēr oponēšu, jo manā rīcībā ir pilnīgi cita informācija, pilnīgi citi dati, ka šis… šī samazinātā PVN likme ir nesusi gana daudz labus rezultātus. Kā piemēram nu, to nevarēs redzēt nevienā Excel tabulā, to nevar redzēt tieši, ja paskatītos sarakstu ar tām firmām, kas nodarbojas ar augļu, dārzeņu piegādēm, ka būs daži uzņēmumi, kuriem krasi ir samazinājušies apjomi pārdodot, vai arī kuri vispār savu darbību ir izbeiguši. Un tas ir tiešā veidā saistīts ar to, ka pie pievienotās vērtības procentu likmes 5 procentu apmērā shēmot ar PVN vairs nav izdevīgi. Līdz ar to shēmotāji lēnām no tirgus pazūd. To apstiprina arī dažas lielas augļu un dārzeņu piegādātāju kompānijas, un kam gan vēl, ja ne viņiem zināt labāk, kas notiek industrijā,” sacīja pie frakcijām nepiederošā Saeimas deputāte Linda Liepiņa.
1,753 skatījumi