Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Rinkēvičs: Ministru prezidentam bija tiesības parakstīt šādu dokumentu

Vai tādēļ, ka Kariņs parakstīja vēstuli pret Ungāriju, kritīs valdība?

Nacionālā apvienība izteikusi nosodījumu par to, ka premjerministrs Krišjānis Kariņš parakstījis paziņojumu saistībā ar Ungārijā pieņemto likumu, kuru Eiropas Komisija uzskata par lesbiešu, geju, biseksuāļu, transseksuāļu un citu seksualitāšu kopienas tiesības aizskarošu, norādot, ka norobežojas no Ungārijai vērstās kritikas. Tikmēr ārlietu ministrs, premjerministra pārstāvētās “Vienotības” valdes loceklis Edgars Rinkēvičs uzsver – Ministru prezidentam bija tiesības parakstīt šādu dokumentu.

Jau vēstīts, ka 24. jūnijā premjers Kariņš Eiropadomes ietvaros Briselē parakstījis atklātu vēstuli, kas tapusi, reaģējot uz jauno Ungārijā pieņemto likumu, kas ļauj vecākiem pašiem izlemt, kādu seksuālo izglītību saņems viņu bērni, kā arī liedz nepilngadīgo vidū popularizēt homoseksualitāti, no bioloģiskā dzimuma atšķirīgu dzimumidentitāti un dzimuma maiņu. Premjera parakstītajā vēstulē pausto daudzu valstu pārstāvji un mediji, tostarp Latvijas un Ungārijas, traktē kā valstu oficiālo nostāju attiecībā uz Ungārijas rīcību.

Kamēr Nacionālā apvienība nosodījusi premjera rīcību, norādot, ka Latvijas vārdā paustā nostāja nav iepriekš apspriesta koalīcijas partneru vidū, Rinkēvičs intervijā “Neatkarīgajai” pauda, ka premjeram sava rīcība nav iepriekš jāsaskaņo.

“Ministru prezidents pārstāv valsti starptautiski, tas ir nostiprināts starptautiskajos tiesību aktos. Tīri no juridiskā viedokļa Ministru prezidents, tāpat kā ārlietu ministrs starptautisko un nacionālo tiesību izpratnē pārstāv valsti bez īpašas pilnvaras. Premjera parakstītais ir politisks dokuments, kas nav juridiski saistošs. Situācijā, kad dienas kārtībā jautājumi parādās diezgan strauji – un šis ir tāds gadījums – premjeram vai ministriem, izvērtējot visus aspektus, ir jāpieņem lēmums. Protams, šis lēmums var bieži izraisīt pretrunīgas reakcijas. Domāju, ka koalīcijā ir partneri, kuri vairāk pievienotos premjera un vairākuma ES valstu viedoklim, un ir partneri, kuri uzskata, ka tas ir nepareizi. Par to vienmēr var diskutēt. Domāju, no tāda viedokļa raugoties, Ministru prezidentam bija tiesības parakstīt šādu dokumentu, tieši tāpat kā pārējiem ministriem savās padomēs,” norāda Rinkēvičs.

Viņa ieskatā, būtu stipri dīvaini, ja šāds jautājums būtu par pamatu valdības gāšanai: “Domāju, tas pausts emocionālā uzplūdā. Nedomāju, ka kāds no partneriem ir ieinteresēts gāzt valdību. Tas ir jautājums, par kuru bija un būs dažādi viedokļi. Neaizmirstiet, ka “Attīstībai/Par!” un “Jaunās Vienotības” programmā šie jautājumi ir ierakstīti, bet ir partneri ar citu viedokli. Respektējot viedokļu dažādību – un koalīcijā nav četras vienādi ideoloģiskas partijas -, var diskutēt par šiem jautājumiem.”

Foto: Valsts kanceleja


1,565 skatījumi

Un Tavas domas par šo?