Valdības argumentācija, atņemot pašvaldībām ienākumus, šķiet ļoti dīvaina – lai tās varētu vairāk aizņemties, žurnālistiem pauda Ventspils mērs Aivars Lembergs.
Komentējot ziņu, ka vidējā termiņā, proti, no 2021. līdz 2023. gadam, dažādu projektu īstenošanai pašvaldības varēs aizņemties 268 miljonus eiro, kas ir par 150 miljoniem eiro vairāk, nekā tika plānots iepriekš, Lembergs norādīja, ka par aizņemtu naudu pašvaldības nevarēs finansēt, piemēram, ne bērnudārzus, ne skolas.
“Iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir pamata ieņēmumu nodoklis pašvaldību budžetā un tas sastāda 85%. Ja jūs aizņematies, tad jums tā nauda jāatdod. Tagad iznāk tā, ka pastāvīgo ieņēmumu nodokli valdība atņem, lai pašvaldības varētu aizņemties,” skaidroja Lembergs.
Viņš gan aicināja labāk pašvaldībām atstāt šo naudu un lai valdība pati aizņemas tai nepieciešamos līdzekļus: “Tagad valdība pati neaizņemas un uzliek to uz pašvaldībām, lai gan pašvaldību aizņēmumi veido kopējo valsts parādu. Tas nemazina valsts parādu – tur nekas nemainās.”
“Kāpēc valdība tā dara? Jo valdība nosaka to, kur jūs varat aizņemties, savukārt nodokļu ieņēmumus pašvaldības var tērēt tur, kur uzskata par vajadzību. Bet par aizņemtu naudu pašvaldības nevar finansēt ne bērnudārzus, ne skolas, ne puķes, ne ielas, ne remontus, ne būvniecības un arī ne kultūru, sportu un praktiski neko,” uzsvēra Lembergs.
Kā zināms, Finanšu ministrijas piedāvājums paredz mainīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārdales attiecību, palielinot valsts budžetā ieskaitāmo IIN proporciju no patlaban esošajiem 20% uz 25%, kas nosaka, ka tādējādi pašvaldību budžetā ienāks 75% IIN līdzšinējo 80% vietā.
Foto: F64
1,845 skatījumi