Tieslietu ministram, kurš apšauba tiesiskumu savā valstī, būtu jāatkāpjas no amata, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” sacīja bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs, Finanšu policijas pārvaldes vadītājs un Ģenerālprokuratūras virsprokurors Gunārs Kūtris.
“Saukļi par tiesiskumu daudzus var aizskart. Daļa cilvēku Latvijā jūtas apbižoti: pensionārs – par pensiju, pacienti – par medicīnisko aprūpi, skolotāji – par algām. Viņiem šķiet, ka valstī nav tiesiskuma. Tādēļ šo saukli var vienmēr izkārt. Tomēr tieslietu ministram ir jādomā nevis par saukli, bet jārūpējas par reālu tiesiskumu valstī,” uzskata Kūtris.
Viņš norādīja, ka tagad šis sauklis tiek izmantots populisma nolūkos, un tagad tam jau piemīt tukša skaņa. “Ja runājam par pētījumu, es izbrīnījos, ka tieslietu ministram, kurš ar ugunīgu degsmi gāja uz šo amatu, izrādās, nemaz nav skaidrs, kuros virzienos kas ir jādara. Izrādās, viņam vēl vajadzīga izpēte. Valsts kontrole par stāvokli tieslietās Latvijā nesen veica pētījumu. Šādu pētījumu veica arī tādas starptautiskas institūcijas kā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Padomes Komisijas Tiesu efektivitātei (CEPEJ) eksperti, kā arī organizācija Justice Scoreboard. Trīs starptautiskie un vēl viens vietējais pētījums! Kāpēc ministrs tos nezina un viņam nav darba plāna, kā novērst šajos pētījumos norādītās nepilnības? Uzzinot par ministram nepieciešamajām pētījuma izmaksām, es kolēģu kompānijā izsaucos: dodiet man desmit reižu mazāk, un es jums pāris mēnešos sagatavošu pētījumu par to, kur ir problēmas! Vietējie cilvēki taču labāk zina problēmas. Ārzemniekam ar situāciju vispirms ir jāiepazīstas. Tieslietu ministram, ejot uz šo amatu ar saukli par tiesisku valsti, bija jābūt skaidram rīcības plānam,” norādīja politiķis.
Vaicāts, vai neizskatās tā, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns tādējādi no valsts budžeta grib vienkārši izšķērdēt 500 000 eiro, Kūtris norādīja, ka ir pārliecināts, ka viņš grib dabūt dokumentu, kurā būtu ierakstīts tas, ko viņš gribētu darīt tiesību jomā, lai viņam būtu starptautiskā eksperta atzīts plāns – ko bez tā viņš neuzdrošinās darīt. “Pieļauju, ka viņa metodes varētu būt tiesiskā valstī grūti pieņemamas. Viņš vēlas politiski ietekmējamu prokuratūru – tas ir tiesiskums viņa izpratnē. Pētot Jura Juraša lietu, redzam, ka viņiem (bordānistiem) tiesiskums ir tik tikai tālu, kamēr tas neskar pašus. Gribētu dzirdēt, lai arī Jurašu kāds tagad uzrunātu – “smagā noziegumā apsūdzētais”. Latvijā taču ir tendence šādi saukt cilvēkus, kuri ir krimināli apsūdzēti,” norādīja Kūtris.
Runājot par Bordāna izsūtītajām vēstulēm ārvalstu vēstniecībām, deputāts norādīja, ka “šīs vēstules bija vēl viena demonstrācija par viņu izpratni, kas ir tiesiska valsts.” “Tādējādi viņš pauda neuzticēšanos Latvijas tiesu sistēmai, un tagad viņš grib noskaidrot arī to, kas šajā jomā būtu jādara. Un te atkal viņš runā tieši par ārvalstu ekspertiem. Vietējie cilvēki viņam nenozīmē neko. Viņam vajadzīgs ārzemju akcepts. Atvainojos, ja izteikšos visai skarbi, bet tieslietu ministram, kurš apšauba tiesiskuma pastāvēšanu savā valstī, būtu jāatkāpjas no amata,” uzskata Kūtris.
“Vai nu viņš kādam kalpo, vai viņš no kāda baidās, vai arī viņam gribas būt tādam mazam ķeizariņam. Viņš gribētu valdīt valsti ar Jutas Strīķes metodēm, bet pašam bail, ka varētu sanākt nedaudz par šerpu, un tāpēc viņš vēlas nodrošināties ar starptautisku aizmuguri. Tās visas publiskās uzstāšanās un tiesu varas augstāko amatpersonu apvainošana tikai parādīja šīs politiskās frakcijas izpratni par to, kas ir “bezkompromisu tiesiskums”: ja mēs esam pateikuši, kurš ir noziedznieks, tad tā tas arī ir, un tā ir pareizā tiesiskuma izpratne,” norādīja politiķis.
Runājot par Juri Jurašu, kurš šobrīd uztaisīts par trauksmes cēlāju, Kūtris norādīja, ka juridiski Jurašs būtu trauksmes cēlējs, ja viņš runātu par KNAB vai prokuratūras korumpētību. “Jā, informāciju par korumpētību nedrīkst slēpt, aizbildinoties ar valsts noslēpumu, taču profesionāļi sapratīs, ka reāli šos noziegumus var atklāt, kamēr operatīvā informācija nav noplūdusi. Operatīvajam darbiniekam tas būtu jāsaprot bez vārdiem. Bet viņš jau publiskoja informāciju par kāda kukuļa piedāvājumu nevis saistībā ar šo iespējamo korupciju, bet gan lai paustu savu neapmierinātību ar saviem priekšniekiem, proti, ka iestādē slikti strādā amatpersonas. Taču viņš pieminēja šo operatīvās darbības informāciju. Tādējādi, man šķiet, tur viņam ir noziedzīgā nodarījuma sastāvs. Ne tādas lietas vien ir bijušas. Drošības policija ir meklējusi, kas izpaudis ierobežotas pieejamības informāciju. Jebkurā gadījumā – Bordāna kungs ir ļoti aktīvs, un, ja viņa rokās nonāks liela vara, tas var izrādīties ļoti riskanti,” pauda politiķis.
Foto: F64
2,266 skatījumi