81. panta atjaunošana Satversmē nozīmē valsts apvērsumu, intervijā “Neatkarīgajai” sacīja Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze.
“Saeima ir rīcībspējīga, taču to situāciju, kāda pašlaik ir izveidojusies, var saukt par tādu kā „liberālās demokrātijas diktatūru”. Ir samazināts debašu laiks, opozīcijas deputāti tiek apturēti pusvārdā,” norādīja Krauze.
Pēc viņa sacītā, koalīcijas partijas vadās pēc principa, ka nevienu opozīcijas priekšlikumu neatbalsta:”Tiesa gan, vēlāk koalīcija saprot, ka mūsu piedāvātās lietas jāievieš, un tad mūsu priekšlikumus iestrādā likumos kā savus, it kā tie nāktu no valdošās koalīcijas. Ja atjaunotu 81. pantu, valdība varētu vispār nevienā neklausīties un dragātu tikai uz priekšu.”
Viņš uzsvēra, ka gan Latvijas Zemnieku savienība atsevišķi, gan Zaļo un zemnieku savienība natbalstīs 81. panta atjaunošanu Satversmē.
“Daudzi no mums mainīja viedokli, jo sākumā, kad atklājās, ka deputāts Artuss Kaimiņš ir inficēts, šķita, ka 81. pants varbūt noderētu. Taču drīz tika atrasts risinājums – tagad Saeima strādā attālināti, Saeimas plenārsēdes notiek un arī komisijas strādā. Tad radās jautājums, kāpēc 81. pantu atjaunot, ja Saeima strādā, likumprojekti tiek izskatīti trijos lasījumos, viss notiek? Tātad šis pants nav aktuāls. Mēs tomēr dzīvojam 21. gadsimtā, nevis 20. gadsimta sākumā, kad nebija tādu komunikācijas iespēju kā tagad. Skatoties arī nākotnē, kā attīstās tehnoloģijas, domāju, ka nav pamata piešķirt valdībai likumu pieņemšanas pilnvaras. Jo pastāv risks, ka šo pantu varēs izmantot ļaunprātīgi,” paskaidroja Krauze.
“Ja 81. pantu atjaunos tādu, kāds tas bija – ar ļoti plašām pilnvarām, tad valdība varēs izolēt lielu daļu Saeimas uz vairākiem mēnešiem un pārņemt visu varu. Mums valstī ir parlamentārā republika un augstākā vara pieder tautai, kas likumdošanas darbam ir ievēlējusi savus priekšstāvjus. Nav pieļaujams koronavīrusa aizsegā šo kārtību mainīt,” pauda deputāts.
“To, ka valdošās koalīcijas partijas Covid-19 jau izmanto, var redzēt Rīgas pašvaldības piemērā. Rīgas domi vada iecelta pagaidu vadība trīs cilvēku sastāvā. Un vadīs to vismaz līdz 29. augustam. Šie cilvēki nav rīdzinieku ievēlēti. Nav zināms, ko pārstāv un kā intereses realizē šie trīs ieceltie ministriju ierēdņi ar praktiski nekādu iepriekšēju pieredzi pašvaldības darbā. Viņiem nebūs vēlētāju priekšā jāatbild nedz par pieņemtā budžeta izpildi, nedz noslēgtajiem līgumiem un daudzu amatpersonu atlaišanu un vietas izpildītāju ielikšanu no „Attīstībai/Par!” cilvēku vidus. Ja vēlētāji nav apmierināti ar domes darbu, tad nākamajās vēlēšanās padzen tos, kuros vīlušies. Taču pagaidu administratorus viņi nekādi nevar padzīt. Nav pieļaujams, ka arī ar parlamentu un valdību notiek kas līdzīgs un, aizbildinoties ar krīzi, pie varas nonāk ļaužu grupējums, kuru pilsoņi nav ievēlējuši. Ja atjaunos 81. pantu, valdība jau nākamajā dienā var pateikt, ka tagad darbosies autonomā režīmā, pati pieņems lēmumus, nevienu citu viedokli neuzklausīs. Vai tad tas nebūtu valsts apvērsums?” komentēja Krauze.
Foto: F64
2,473 skatījumi