Lai arī Latvija tālajā 2004. gadā kopā ar vēl deviņām valstīm iestājās Eiropas Savienībā (ES), nebija šaubu, ka iestāšanās ES automātiski nenodrošinās valsts ekonomikas strauju attīstību un ES sastāvā katrai valstij būs jārūpējas pašai par sevi. Ņemot vērā, ka Latvijā realizētā ekonomiskā politika līdz šim nav bijusi pietiekami mērķtiecīga, nav brīnums, ka arī šobrīd mūsu valsts ir mazāk sekmīga nekā pārējās dalībvalstīs.
Neraugoties uz to, ka arī šobrīd Latvijā uzņēmējdarbībai nav tā labvēlīgākā situācija un diez vai mūsu valsts iedzīvotāju dzīves kvalitāti iespējams salīdzināt ar iedzīvotājiem no tādām valstīm kā Luksemburga, Dānija, Beļģija vai Vācija. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) atkal barojis sevi un vēlētājus ar ilūzijām, paziņojot, ka Latvija Eiropas vidējo līmeni attīstībā pārsniegs jau pēc 10-15 gadiem. Zīmīgi, ka šāda prognoze izskanēja arī tūlīt pēc iestāšanās ES.
Politiskā spēka “Vienotība” kongresā Kariņš atzīmēja, ka Latvijā to līdz galam vēl neapjēdz, bet Latvija pēdējo 10-15 gadu laikā ir attīstījusies strauji. Tāpat viņš norādījis uz to, ka valstij ir uzņēmumi, kas rada starptautiski pieprasītas sarežģītas un augstas tehnoloģijas.
Tajā pašā laikā Pasaules Banka domā, ka Latvija nekādā veidā netuvojas ES vidējam līmenim. Tātad ne tikai tie, kas pirms iestāšanās Eiropas Savienībā solīja tās vidējo labklājības līmeni sasniegt 10-15 gados, bet arī premjers ir tālu no patiesības. Turklāt nenoliedzams fakts ir arī tas, ka, jo tuvāk pietuvosimies ES vidējam ienākuma līmenim, jo grūtāk uzturēt tā izaugsmi un sasniegt nākamo līmeni.
Kā liecina Pasaules Bankas prognozes, Latvija nesasniegs ES vidējo līmeni ne pēc 10, ne 15, ne arī pēc 100 gadiem. Lai arī nenoliedzami, ka Latvija kopš iestāšanās ES ir kļuvusi par modernāku un attīstītāku valsti, maz ticams, ka mēs tuvāko gadu laikā varētu apsteigt citas Eiropas Savienības valstis un vēl pārsniegt ES vidējo līmeni. Tā, piemēram, Latvijā jūnijā bijis otrs augstākais bezdarba līmenis Eiropā. Vai tas tiešām liecina par izaugsmi?
Tā vien, šķiet, ka Kariņš vai nu ir absolūti nekompetents ekonomiskajos jautājumos vai arī dzīvo ilūzijās, barojot sabiedrību ar viltus solījumiem, kuriem nav nekāda pamata. Maz ticams, ka līdz ar Kariņa solījumiem automātiski sāksies valsts ekonomikas uzplaukums. Varbūt premjeram vajadzētu tomēr nolaisties uz zemes un neizplatīt viltus ziņas tikai tāpēc, lai izpelnītos sabiedrības atbalstu? Tā viņš var panākt tikai un vienīgi pretēju efektu.
Foto: F64
1,954 skatījumi