Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) mierina, ka Eiropas Savienības (ES) finanšu līdzekļi grantu veidā pašvaldībām palīdzēs mērķētā veidā kompensēt ienākumu samazinājumu.
Kā zināms, Finanšu ministrija (FM) piedāvā mainīt IIN pārdales attiecību, palielinot valsts budžetā ieskaitāmo IIN proporciju. Patlaban pašvaldību budžetā ienāk 80% IIN, bet valsts budžetā – atlikušie 20%, savukārt FM rosina valsts daļu palielināt līdz 25%, attiecīgi samazinot pašvaldību daļu līdz 75%.
Tikmēr Kariņš šorīt intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” aicināja pašvaldības neraizēties, norādot, ka pirms kāda laika Briselē tika panākta vienošanās par papildu aptuveni diviem miljardiem eiro granta veidā, un lielu daļu no šīs naudas varēs saņemt pašvaldības.
“Šī papildu nauda ir tieši tā, kas ir investīcijām, un visvairāk to izjutīs pašvaldības, jo daudzu pašvaldību budžetos investīciju proporcija ir ļoti ievērojama,” skaidroja Kariņš.
“Šī ir pavisam jauna programma, kura nekad nav bijusi. Tās naudas reāli vēl nevienam kabatā nav. Kā latvietis saka, solīts makā nekrīt. Ir jāskatās, kā mēs vienojamies, kā šo naudu ieguldīt Latvijas ekonomikā. Liela daļa šīs naudas reāli ieies ceļu vai citos infrastruktūras uzlabojumos, kas tieši nogulsnēsies pašvaldībās,” skaidroja premjers.
Tikmēr Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdis Gints Kaminskis kritiski vērtē FM piedāvājumu pārdalīt IIN ieņēmumus par labu valstij. Sarunā ar Latvijas Radio viņš atzina, ka FM piedāvātā IIN ieņēmumu pārdale par labu valstij pašvaldībām radītu nesamērīgu ieņēmumu samazinājumu.
Par piemēru viņš minēja Igauniju, kur notiekot diskusijas par pretēju ieceri – kā IIN pārveidot par pašvaldību nodokli, bet tikmēr Latvijas valdība grasās iet uz pretējo pusi.
LPS vadītājs arī atzīmēja, ka pašvaldību ieņēmumu samazinājumu nevarēs kompensēt ar īstermiņa finanšu instrumentiem, piemēram, ar Eiropas Savienības fonda naudu, jo tā ir jātērē konkrētiem mērķiem, bet pašvaldībām finansējums būs nepieciešams faktiski savu tiešo funkciju pildīšanai.
Foto: Valsts kanceleja
1,668 skatījumi