T.s. “Brexit” kaitēs gan Eiropas Savienībai (ES), gan Lielbritānijai. Šādi paziņojumi izskanējuši pēc tam, kad “Brexit” sarunu uzraugs, ES komisārs Mišels Barnjē pieprasījis, lai Apvienotā Karaliste noraida visus jaunos ES tiesību aktus, kas pieņemti divu gadu pārejas posmā.
ES komisijas pārstāvis Stefans Rinks paziņoja, ka “Brexit” ir “abu pušu savstarpējs vājums”.
ES vadītāja padomnieks uzstāja, ka viņu stingrās prasības ir domātas, lai aizsargātu mīļotās Eiropas projekta nākotni.
Vienlaikus viņš minēja, ka Lielbritānijai būs iespēja saņemt ekskluzīvu darījumu, uz ko Terēze Meja ir uzstājusi, sakot: “Katrs brīvās tirdzniecības nolīgums ir pielāgots partijai, ar kuru ES runā.”
Tomēr, skatoties uz nākamā gada tirdzniecības sarunām, Rinks brīdināja, ka “vienotajā tirgū nav neviena sektora dalībnieku”.
Viņš teica, ka, ja ES atrisinātu šo prasību, tas varētu apdraudēt “vienotā tirgus pareizas darbības un integritātes procesu”.
Viņš uzstāja, ka, piespiedis Terēzes Mejas Ministru kabinetu paātrināt lēmumu par to, kādas nākotnes attiecības viņi vēlas ar Briseli. “Mēs vēlētos vispirms uzzināt, ko Lielbritānija vēlas no nākotnes attiecībām,” esot sacījis Rinks.
“Mēs vienmēr esam teikuši, ka tā ir Apvienotās Karalistes izvēle, mēs to cienām (…) Balstoties uz šīm pozīcijām, svarīgas sekas būs brīvās tirdzniecības attiecībām. Lielbritānijai nebūs atļauts pakāpeniski atkāpties no ES noteikumiem dažās nozarēs salīdzinājumā ar citiem,” uzskata ES padomnieks.
Jau vēstīts, ka Eiropas Parlaments devis zaļo gaismu “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanai. Gaidāms, ka turpmākās diskusijas būs saistītas ar nākotnes ES un Lielbritānijas attiecībām.
Pirms gandrīz nedēļas Lielbritānija un Eiropas Savienība vienojusies par tā dēvētā “Brexit” nosacījumiem – jautājumiem, kas skar “šķiršanās rēķinu”, ES pilsoņu tiesības un Ziemeļīrijas robežu.
Eiropas Parlaments trešdien balsojumā atbalstīja “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu, norādot, ka līdzšinējās sarunās ir panākts pietiekams progress.
Par “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu par nākotnes un tirdzniecības attiecībām samitā nobalsoja arī Eiropas Savienības valstu līderi.
Foto: Shutterstock
1,852 skatījumi