Ņemot vērā, ka situācija ar Covid-19 izplatību Latvijā ir ļoti trausla, atceļot kādus ierobežojumus, īpašs atbalsts būs vajadzīgs Latgales slimnīcām, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Stradiņa slimnīcas infektologs, Latvijas Universitāte profesors Uga Dumpis.
“Mēs esam ļoti trauslā situācijā. Stradiņa slimnīcā var vienlaicīgi ārstēties aptuveni 800 pacienti. Tad iedomājieties, ka Latvijā tādas divas slimnīcas ir pilnas ar pacientiem, ja skaitām kopā, kas atrodas smagā stāvoklī un smok nost,” sacīja Dumpis.
Viņš lēsa, ka tuvākajās nedēļās Covid-19 pacientu skaitam slimnīcās nevajadzētu pieaugt, bet tas arī strauji nesamazināsies.
“Uzdevums ir samazināt cilvēku kontaktēšanos – tas uzdevums būs jāpilda visu ziemu, jo mūsu vakcinācijas aptvere vēl nav tuvu tam, kādai tai būtu jābūt,” uzskata infektologs.
“Skaidrs, ka mums vajadzētu atvērt skolas, bet mums jādomā, uz kā rēķina samazināsim kontaktus. To var darīt dažādos veidos, bet mēs nevaram rēķināties ar to, ka varēsim darīt visu, ko mēs darījām pirms šī viļņa,” pauda Dumpis.
Pēc viņa teiktā, par “normālu medicīnu” varētu runāt tikai tad, ja Latvijas slimnīcās hospitalizēto Covid-19 pacientu skaits būtu zem 500.
“Jau tagad Latgales slimnīcās ir stāvoklis, ko grūti nenosaukt par dramatisku. Ja ierobežojumi tiks atcelti, šis stāvoklis ievērojami pasliktināsies. Tāpēc mums jābūt gataviem atbalstīt Latgales slimnīcas,” sacīja Dumpis.
Dumpis arī apšaubīja iespēju rīkot plašākus pasākumus ar visu epidemioloģisko noteikumu ievērošanu, jo visu noteikumu pareizu ievērošanu realitātē neesot iespējams panākt. Turklāt “zaļā drošība ir ar nedrošības elementiem”.
Runājot par Covid-19 zālēm, viņš norādīja, ka “pašreiz zinām divus medikamentus, kuriem pabeigti pētījumi. Šie medikamenti būs ārkārtīgi dārgi, tie būs jālieto pirmajās slimības dienās, bet Covid slimības pirmajās dienās parasti norit viegli. Šie medikamenti noteikti ir milzīgs ieguvums, mēs tos varēsim pielietot, bet tie neietekmēs epidemioloģisko situāciju, vakcinācija joprojām būs galvenais slimības ierobežošanas veids.”
1,319 skatījumi