Nākamā gadā valdība solījusi palielināt atalgojumu ārstniecības personām – ārstiem, māsām, māsu palīgiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) gan bažās, ka solītais darba samaksas pieaugums izpaliks.
Arodbiedrība ir vērsusies pie Veselības ministrijas ar aicinājumu bez vilcināšanās sasaukt darba grupu, lai vienotos par darba samaksas pieaugumu nozares darbiniekiem.
Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Veselības aprūpes nozares apakšpadome (VANA) jau 17.08.2017 nolēma atjaunot Veselības ministrijas darba grupas par ārstniecības personu darba samaksu darbību. Diemžēl ministrija to joprojām nav izdarījusi. Vienlaikus pieaug nozares darbinieku prasības pēc skaidras un taisnīgas darba samaksas paaugstināšanas, kas apsolīta vairākos politiskās plānošanas dokumentos. Līdzīga prasība izskanēja arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē 05.10.2017.
LVSADA iepriekš ir paudusi sašutumu un nožēlu par Ministru kabineta lēmumu svītrot no Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta konkrētas garantijas par nozares finansējuma un darba samaksas finansējuma pieaugumu.
Likumprojekts tika izveidots un iesniegts valdībai pēc trīspusējas vienošanās, kas tika panākta NTSP 24.08.2017 sēdē, un saskaņošanas NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomē 31. augustā. Saskaņotā likumprojekta pārejas noteikumi paredzēja, ka: 1) Ministru kabinets, iesniedzot Saeimai gadskārtējo likumu par valsts budžetu, paredz ikgadēju finansējuma pieaugumu veselības aprūpei tādā apmērā, lai publiskais finansējums 2020. gadā sasniegtu 4% no iekšzemes kopprodukta; 2) valsts finansējums veselības aprūpes darbinieku darba samaksas paaugstināšanai nedrīkst būt mazāks par 117,3 milj. euro 2018. gadā, 185,5 milj. euro 2019. gadā un 253,5 milj. euro 2020. gadā. Pirms likumprojekta virzīšanas uz Saeimu valdība nolēma minētās normas svītrot.
LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris uzskata, ka svītrojumi likumprojektā un Veselības ministrijas tūļāšanās ar VANA lēmuma izpildi ir jāvērtē kontekstā: “Valdības nevēlēšanās savlaicīgi garantēt darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpes nozares darbiniekiem un apspriest ar sociālajiem partneriem taisnīgus un caurskatāmus darba samaksas pieauguma nosacījumus ir bīstams simptoms. Tas varētu liecināt, ka solītā darba samaksas pieauguma vietā mediķiem tiek gatavots kārtējais čuriku čiks ”.
Kā zināms, valdība norādījusi, ka nākamā gada valsts budžeta prioritāte ir veselības nozare, kurai plānots piešķirt vislielāko finansējumu – vairāk nekā 200 miljonus eiro.
Foto: Shutterstock
1,767 skatījumi