Ventspils mēra Aivara Lemberga un Ventspils uzņēmumu iekļaušana ASV sankciju sarakstā liek domāt, ka, visticamāk, ir noticis interešu darījums, kuram nav nekāda sakara ar tiesiskumu, intervijā “Neatkarīgajai” norādīja Saeimas deputāts Didzis Šmits.
Pēc viņa sacītā, viņam ir sajūta, ka šajā Latvijas politiskajā, pat ne politiskajā, bet kaut kādā “oligarhu” un “antioligarhu” cīņā ir palīgos pasaukts ārvalstu partneris, lai iegūtu izšķirošu pārsvaru. “Tāpat es pieļauju, ka tur savu lomu spēlē interese par ostām. Ir noticis darījums. Politiski izdevīgs šeit kādam, un pat negribas domāt, ko mūsu puse ir solījusi dot pretī,” izteicās Šmits.
“Uzskatu, ka tiesiskas valsts pirmā pazīme ir nevis tā, ka visiem, kuriem pienāktos, jāsēž cietumā, bet gan tā, ka tur nesēž neviens, kuram tur nepienāktos sēdēt. Tas ir pirmais un galvenais nosacījums. Pret Lembergu ir uzsākts tiesas process. Pamatots vai nē, vai rezultāts būs notiesājošs vai nē, neiešu minēt, bet kaut kad šis lēmums būs,” norādīja deputāts.
Pēc Šmita sacītā, nav saprotams, kāpēc šajā sarakstā Ventspils mērs Aivars Lembergs tiek iekļauts tagad. “Kas ir mainījies? Vai ir kādi jauni darījumi ar Kremli vai Kimu, Al Qaeda vai vēl ko? Nevar jau izslēgt, bet nekādu faktu par to nav. Tas viss, īpaši jau pēc tā, ka tur ieliek iekšā arī Ventspils brīvostu, izskatās pēc iejaukšanās citas, neatkarīgas valsts iekšējās lietās. Visi saka – Lembergs, bet ostā ir četri valsts pārstāvji, ar kuriem arī 30 dienu laikā ir jāpārtrauc visas attiecības. Es principā esmu pret jebkādu citu valstu iejaukšanos kādas valsts iekšējās lietās. Jā, ir apstākļi, kad šāda iejaukšanās ir nepieciešama. To savulaik ļoti precīzi definēja Henrijs Kisindžers. Tas ir genocīds, kad kāda vara vērš represijas pret kādu konkrētu etnisko vai sociālo grupu. Tad pasaules sabiedrībai ir ne tikai tiesības, bet arī pienākums aktīvi iesaistīties, nevis noskatīties. Visos citos gadījumos attiecīgās valsts sabiedrībai ir jātiek galā pašai. ASV, protams, ir tiesības noteikt ierobežojumus attiecībā uz kontaktiem ar ASV, ASV pilsoņiem un turienes kompānijām, bet ir taču skaidrs, ka šīs sankcijas jau būs daudz plašākas un skars kontaktus Latvijas iekšienē. Mums ir likumdošana, kura šādas sankcijas atzīst, un noteiktas darbības jau tiek veiktas. Ar to domāju pirmām kārtām Finanšu un kapitāla tirgus komisijas rīcību,” komentēja Šmits.
“Ja tas ir interešu darījums, tad viss nostājas savās vietās. Ko amerikāņiem vajadzēja, mēs šobrīd nezinām, bet domāju, ka drīz to redzēsim, sekojot līdzi tiem lēmumiem, kas taps. Arī mūsu puses prasība formulēta nemākulīgi, jo brīvosta arī ir sanākusi sliktā. Politiskais spēks, kurš regulāri skrien pa priekšu juridiski korektam formulējumam, šobrīd ir labi pamanāms. Tas meklējams tā sauktajā bezkompromisa tiesiskumā, kur vēlme, revolucionārā pārliecība ir krietni lielāka par juridiski korektu varēšanu. Amerikāņi, visticamāk, neko daudz nepārbaudīja, jo kāpēc gan viņiem uztraukties par kādu tur ostu. Jūs paši paprasījāt, jūs arī uztraucieties,” izteicās deputāts.
Kā zināms, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC), balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu.
OFAC ir nosaucis četras organizācijas, kuras it kā pieder Lembergam vai atrodas viņa kontrolē – Ventspils Brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija.
Foto: Saeimas kanceleja
2,006 skatījumi