Pēdējā laikā pieaudzis Valsts darba inspekcijā (VDI) saņemto iesniegumu skaits par stresu un emocionālo vardarbību darbavietās, intervijā “900 sekundēs” pastāstīja VDI direktors Renārs Lūsis.
Pēc viņa sacītā, stāsti par emocionālajiem uzbrukumiem mēdz būt šokējoši. “Latvijā šī tēma nav pietiekami novērtēta,” izteicās Lūsis.
Viņš norādīja, ka daudzos gadījumos psihoemocionālos riskus daudzi neapzinās – ne darbinieki, ne darba devēji, taču tas ietekmē ne vien konkrētus cilvēkus un uzņēmumus, bet visas valsts ekonomiku.
“Ne visi pat līdz galam apzinās šo dziļumu. Laikus noķert, vai tas ir izdegšanas sindroms, vai otrā, trešā, ceturtā stadija – tas ir tas, ar ko darba devējiem būtu īpaši jāstrādā. Saprast, cik tā problēma ir reāli liela, un palīdzēt darbiniekiem izkļūt no šīm lietām, kas var novest pie reālām veselības problēmām,” pauž VDI vadītājs.
Īstenojot kampaņu par psihoemocionālajiem darba vides riska faktoriem, VDI ir aptaujājusi gandrīz 4000 respondentu – lielākoties valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekus – un noskaidrojusi, ka aptuveni 60% no viņiem pēdējā laikā ir palielinājies darba apjoms un nākas biežāk strādāt pēc darba laika.
“Šobrīd 2/3 darbinieku norāda, ka psihoemocionālās slodzes dēļ ir pasliktinājusies viņu veselība,” atklāja Lūsis.
No pirmdienas, 14. oktobra, VDI pārstāvji dosies uz aptaujātajiem uzņēmumiem un iestādēm, lai pārrunātu un sniegtu informāciju par veicamajiem pasākumiem, kas darba devējam būtu jāveic psihoemocionālās darba vides uzlabošanā.
1,796 skatījumi