Pasaules praksē nebūs piemēru, kad partija, kas zaudējusi vēlēšanās, nevis vienkārši piedalās valdībā, bet to veido un vada, runājot par “Jaunās Vienotības” premjera amata kandidāta Krišjāņa Kariņa centieniem izveidot valdību, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” sacīja KPV LV līderis Aldis Gobzems.
Pēc Gobzema sacītā, KPV LV frakcija vēl skatīsies, kāda būs valdības deklarācija, bet viņš personiski jau ir pateicis, ka neatbalstīs Kariņa valdību. “Jo tā jau nebūs Kariņa valdība, bet būtībā būs Solvitas Āboltiņas valdība,” piebilda politiķis.
“Pirms vēlēšanām saviem vēlētājiem solīju, ka, ja es nonākšu pie varas, Āboltiņa varētu būt viena no tām valsts amatpersonām, kuras statuss būtu jāpārskata, jo veids, kā viņa tika iecelta par vēstnieci, bija nepieņemams. Kam vēl tāds pensijas nodrošinājums tiek piedāvāts!” izteicās Gobzems.
Viņaprāt, Āboltiņa joprojām ietekmē politiku Latvijā un Kariņa valdību. “Manuprāt, šo valdību apstiprinās, bet nedomāju, ka ar milzīgu balsu pārsvaru un ka tā būs stabila. Valdība piedzīvos daudzus iekšējus kariņus, kuri jau ir sākušies, piemēram, ar Nacionālās apvienības (NA) uzstāšanu uz demogrāfijas lietu risināšanu,” izteicās Gobzems.
Runājot par paša neveiksmīgo mēģinājumu izveidot valdību, Gobzems norādīja, ka “bija pilnīgi skaidrs, ka Jānis Bordāns neizveidos valdību. Arī kad tiku nominēts es, bija jau skaidrs, ka arī mana valdības veidošana tiks torpedēta. Mums valdības izveidei tika dotas tikai divas nedēļas. Jaunās Vienotības (JV) valdība faktiski tiek oficiāli stiķēta jau mēnesi un neoficiāli vēl ilgāk,” norādīja politiķis.
Viņaprāt, laiks ir ļoti būtisks faktors. “Ja man tiktu dots mēnesis un divas nedēļas, esmu pārliecināts, ka es izveidotu vairākuma valdību. Politiska kļūda bija dot iespēju torpedēt pirmos valdības izveides mēģinājumus, paredzot, ka ir vairāki potenciālie premjera kandidāti. Nevienam nav intereses atbalstīt pirmo vai otro, zinot, ka būs arī trešā iespēja, tāpēc pirmie mēģinājumi objektīvi nevarēja beigties savādāk,” uzsvēra Gobzems.
Vaicāts, kāpēc viņš nevēlas atbalstīt Kariņu, Gobzems uzsver, ka viņš ir bijis Jaunā laika dibinātājs 2002. gadā. “17 gadu laikā Kariņš ir piedalījies visās afērās, kurās roku pielikusi arī Jaunā laika mantiniece Vienotība – Citadeles bankas pārdošana, Liepājas metalurga izsaimniekošana, OIK afēra. Kariņa kungs nekādi uz to nav reaģējis, tajā skaitā uz Āboltiņas izgājieniem. Ja viņš 17 gadus ir bijis pasīvs, man nav nekāda pamata uzskatīt, ka viņš būs ļoti aktīvs OIK apkarotājs tagad (…) Pasaulē jūs neatradīsiet nevienu piemēru, ka vēlēšanās zaudējusi partija veido valdību. Ideālā valdība attīstītā valstī ir valdība, kura ievēro tautas gribu. Mums ir pierasts, ka to var neievērot,” uzsvēra Gobzems.
Tāpat viņš norādīja, ka Kariņš ir dubultpilsonis, dzimis un audzis citā valstī. “Nedomāju, ka, piemēram, par ASV vadītāju varētu kļūst persona, kurai, piemēram, būtu Latvijas pilsonība vai dubultpilsonība. ASV ir mūsu stratēģiskais partneris, bet ko mēs darītu situācijā, ja Latvijas intereses tiktu pretnostatītas ASV interesēm? Domāju, katram pilsonim, kurš ir zvērējis uzticību šai valstij, var rasties dilemma,” norādīja Gobzems, paužot pārliecību, ka Latvija ir jāvada personai, kura ir ieinteresēta aizstāvēt nacionālas valsts intereses un ne tikai izpildīt no ārpuses dotus norādījumus.
“Kariņa kungs turklāt nestartēja vēlēšanās un ne ar ko neriskēja – eiroparlamentārieša krēsls ir pietiekami silts. Tādējādi, arī vadot valdību, Kariņam nav jāriskē ar reformām, jo, krītot valdībai, kas kaut kad notiks, Kariņam būs nodrošināta silta vieta,” norādīja politiķis.
Kā zināms, Valsts prezidents Raimonds Vējonis šonedēļ aicinājis partiju apvienības “Jaunā Vienotība” Ministru prezidenta amata kandidātu Krišjāni Kariņu sastādīt valdību.
Foto: Saeimas kanceleja
2,196 skatījumi