Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Viltus ziņu elementi arī Ārlietu ministrijas paziņojumā

Ārlietu ministrija - pirmā kampaņas “Medijs ≠ Komēdijs” dalībniece?

Ar aicinājumu nepiedalīties komēdijā šonedēļ uzsākta kampaņa iedzīvotāju medijpratības veicināšanai. Kampaņas “Medijs ≠ Komēdijs” mērķis ir asprātīgā veidā uzsvērt atšķirību starp medijiem un komēdiju jeb viltus medijiem, kas piesaista uzmanību ar skandalozām un šokējošām, taču nepatiesām ziņām. Tieši šodien, iespējams, lai atzīmētu kampaņas sākumu, Ārlietu ministrija publiskojusi informāciju, kas satur viltus ziņu elementus.

Ārlietu ministrijas izplatītās informācijas virsraksts skaļi sauc: “Eiropas Cilvēktiesību tiesa noraida Aivara Lemberga sūdzību par tiesību uz vēlēšanām iespējamu pārkāpumu”. Tajā norādīts, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesas komiteja trīs tiesnešu sastāvā 2018. gada 11. oktobrī paziņoja lēmumu lietā Lembergs pret Latviju, kurā tā vienbalsīgi noraidīja Aivara Lemberga sūdzību par tiesību uz vēlēšanām iespējamu pārkāpumu. Šo sūdzību Tiesa izskatīja, nelūdzot Latvijas valdības viedokli.

Ventspils mērs Aivars Lembergs, reaģējot uz paziņojumu, sociālajos tīklos paudis viedokli, ka Ārlietu ministrija melo. “Ārlietu ministrija melo. ECT 2018. gada 11. oktobra lēmumā nekas nav minēts par aizliegumu ieņemt domes priekšsēdētāja amatu ,” raksta Lembergs.

Lai arī ziņas virsraksts vēsta, ka sūdzība noraidīta, nekur publikācijas sākuma daļā nemaz nav minēts, ka sūdzība noraidīta, jo nemaz nav tikusi izskatīta, jo sūdzība iesniegta neprecīzi sastādīta.

Proti, tikai pašā ministrijas ziņas nobeigumā tiek norādīts, ka Latvijā pilsētu un novadu domes un to priekšsēdētāji neīsteno likumdošanas varu, tādēļ nav “likumdevēji” Konvencijas 1. protokola 3. panta izpratnē. Tiesa secināja, ka iesniedzēja sūdzība tādēļ neietilpst Konvencijas 1. protokola 3. panta tvērumā un ir noraidāma kā nepieņemama tālākai izskatīšanai pēc būtības. To var uzzināt gan tikai izlasot visu ziņu, kas nozīmē, ka Ārlietu ministrijas publiskotais ziņu virsraksts pēc būtības varētu tikt uzskatīts arī par maldinošu.

Ja reiz ir aizsākta šāda medijpratībai veltīta kampaņa, tad Ārlietu ministrija šobrīd visai droši tajā iederas. Jo, kā teikts kampaņā “lai nepiedalītos komēdijā un nevairotu viltus ziņu izplatību, jāievēro piecas pamatlietas un pirmā no tām ir: jāpārbauda ziņas virsraksts.” Izskatās, ka šoreiz tieši Ārlietu ministrijai ir jāpārmet nepamatoti skaļš virsraksts, kas nepilnīgi atspoguļo ziņas saturu.

Jebkurā gadījumā, sveicam Ārlietu ministriju ar iekļaušanos medijpratības veicināšanas kampaņā, lai tās ietvaros varētu analizēt ministrijas veikumu, līdztekus citu viltus ziņu portālu aktivitātēm.


2,906 skatījumi

Un Tavas domas par šo?