Maksātnespējas administratoru greznās dzīves iedragā ticību tam, ka mēs dzīvojam taisnīgā valstī, pieprasot tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) demisiju, šodien sacīja pie Saeimas frakcijas nepiederošais deputāts Romāns Mežeckis.
Viņš uzsvēra, ka pēdējo nedēļu asiņainie notikumi rada trauksmes sajūtu visā Latvijas sabiedrībā. Bet advokāta Bunkus slepkavība ir tikai pēdējais ķēdes posms un kulminācija ilgstošajā Latvijas maksātnespējas sistēmas degradācijas procesā.
“Pēc šī notikuma esmu runājis ar daudziem cilvēkiem, un uzdevu viņiem visiem vienu jautājumu: “Kā viņi vērtē notikušo?” Un mani šokēja cilvēku atbildes. Lielākā daļa no viņiem teica: “Tā viņiem vajag!” (…) Es nevaru tam piekrist, bet es varu saprast, kāpēc viņi tā domā. Cilvēki grib normālu dzīvi mūsu valstī. Viņi grib zināt, ka visiem ir vienādas iespējas, zināt, ka viņi, godīgi strādājot, spēs nopelnīt pārtikušu dzīvi sev un saviem tuviniekiem,” sacīja deputāts.
Viņš uzsvēra, ka šie cilvēki negaida, ka valdība atrisinās visas viņu problēmas. Viņi zina, ka, lai kaut ko sasniegtu, ir neatlaidīgi jāstrādā, un lielākā daļa cilvēku to grib darīt, bet “viņi saprot, ka ne jau ar godīgu darbu maksātnespējas administratori ir nopelnījuši savus dārgos limuzīnus, jahtas un villas, un televizora ekrānā redzot, ka administratori, atņemot citiem viņu, iespējams, sūri, grūti pelnīto mantu, gada laikā kļūst piecreiz bagātāki, kļūst par miljonāriem, katrs vienkāršais Latvijas cilvēks instinktīvi sajūt šo milzīgo netaisnību,” uzrunā parlamentā sacīja Mežeckis.
“Šādi piemēri no maksātnespējas administratoru greznās dzīves sagrauj visu pārējo cilvēku sapņus par normālu dzīvi, un kas ne mazāk svarīgi – iedragā ticību tam, ka mēs dzīvojam taisnīgā valstī, un sabiedrības uzticēšanās visvairāk ir atkarīga no valsts vadītāju pieņemtajiem lēmumiem un izdarītajām izvēlēm,” uzskata politiķis.
Viņš minēja arī vairākus iemeslus, kāpēc Dzintars Rasnačs vairs nedrīkst ieņemt tieslietu ministra amatu. “Pēdējos četrus gadus, nu jau pēdējās divās valdībās pēc kārtas, Rasnačs atkal ieņem tieslietu ministra amatu. Gan Laimdotas Straujumas, gan Māra Kučinska valdības deklarācijā bija apņemšanās definēt maksātnespējas politikā sagaidāmos rezultātus ilgtermiņā, valsts lomu maksātnespējas uzraudzības nodrošināšanā; pārskatīt maksātnespējas administrācijas funkcijas un tiesas lomu, kā arī pabeigt maksātnespējas procesa administratoru profesijas reformu, kas uzlabotu administratoru darbības uzraudzību un atbildību. Viens termiņš, otrs termiņš… Dzintars Rasnačs atkal četrus gadus mēģina sevi pierādīt tieslietu ministra amatā. Principā četri gadi ir pietiekoši ilgs laiks, ja ir saprašana un patiesa vēlme sakārtot nozari. Bet nekas jau nav izdarīts! Rasnačs nevar turpināt ieņemt tieslietu ministra amatu, jo šo četru gadu garumā tieši viņa mazspējas un neieinteresētības dēļ valdības deklarācija par maksātnespējas jautājumiem nav pildīta un ir palikusi tukši deklaratīvā līmenī. Vai valdības deklarācijas nepildīšana nav pamats premjeram pieprasīt par attiecīgo jomu atbildīgā ministra atkāpšanos?” vaicāja politiķis.
Viņš uzsvēra, ka Rasnačs nenodrošina likuma ievērošanu un viņa uzraudzībā maksātnespējas administratori kļūst par ēnu ekonomikas miljonāriem, minot piemērus gan saistībā ar “Liepājas metalurgu”, gan “Trasta komercbanku”, kā arī tieslietu ministra nevēlēšanos saskatīt acīmredzamas kļūdas maksātnespējas sistēmā.
“Tikai pēc maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības, Maksātnespējas administrācija attapās un pēkšņi paziņoja, ka, iespējams, notikusi prettiesiska ielaušanās Maksātnespējas administrācijas informācijas sistēmās un veikta prettiesiska manipulācija ar maksātnespējas administratoru rindu. Rindā secīgi tikuši trīs viena advokātu biroja darbinieki – Mārtiņa Bunkus darbinieki. Taču tā nav pirmā reize!” uzsvēra politiķis.
Viņš norādīja, ka maksātnespējas administratoru darbība turpina būt necaurspīdīga. Administratori regulāri pārkāpj interešu konfliktu situāciju regulējumu, nodarbojas ar izspiešanu, krāpšanu un svešas mantas piesavināšanos. “Administratori savā profesijā pelna milzu naudu, nodarbojoties ar dažāda rakstura krimināli sodāmām darbībām, tādā veidā veicinot ēnu ekonomikas un politiskās korupcijas uzplaukumu. Administratori maksātnespējas procesos nobēdzina miljonos mērāmu uzņēmēju valsts un nodokļu maksātāju naudu. Netiek sasniegts Maksātnespējas likuma mērķis, tikai ļoti retos gadījumos grūtībās nonākušā uzņēmumā tiek atjaunota maksātspēja, kas normālā ekonomikā un situācijā būtu pamatuzdevums. Tā vietā uzņēmumā atlikušos līdzekļus izsaimnieko un izlaupa administratori,” norādīja Mežeckis.
“Tieslietu ministrs Rasnačs ne vien nepilda valdības deklarācijā iekļauto apņemšanos par maksātnespējas sistēmas sakārtošanu, lai tā kalpotu valsts un sabiedrības interesēm, bet ar savu darbību, vai drīzāk bezdarbību, veicinājis tieši pretējo. Tiek pārkāpts likuma burts un gars. Tiek iedragāta sabiedrības uzticēšanās tieslietu sistēmai kopumā. Turpmāka tieslietu ministra Dzintara Rasnača atrašanās amatā var nodarīt būtisku kaitējumu valsts interesēm,” uzskata politiķis.
Tikmēr Rasnačs savā uzrunā norādīja, ka darbs pie maksātnespējas jomas sakārtošanas jau ir sākts. “Šis negodīgais daudzmiljonu bizness ir aizskāris tos, kuri ir saistīti ar kriminālām aprindām. Šis bizness bija saistīts ar daudziem no tiem cilvēkiem, no tiem 118 administratoriem, kuri ir zaudējuši mandātu (..) Maksātnespējas administrācija šajā laikā iesniedz 35 iesniegumus Valsts policijā un septiņus iesniegumus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Par ko tas liecina? Tas liecina par to, ka valdība ir nopietni ķērusies klāt šīm aprindām,” uzskata ministrs.
Kā zināms, Saeima šodien lema par iesniegto Rasnača demisijas pieprasījumu. Lēmums atlikts uz nedēļu.
Foto: Saeimas kanceleja
1,113 skatījumi