Latvijā no jauna gada vērojams būtisks piena iepirkuma cenu kritums. Satraucoties par jaunu krīzi piena nozarē, ražotāji aicina valsti iejaukties un beidzot sakārtot tirgu, pretējā gadījumā draudot visu Latvijas pienu vest uz ārzemēm.
Šobrīd piena iepirkuma cenas samazinājušās par 5-7 eiro centiem par litru piena. Lai arī citviet Eiropā piena cenas samazinājums nav tik dramatisks, piena uzpircēji un Zemkopības ministrija skaidro, ka – cenas šobrīd krīt visur pasaulē un pērn bija tuvu Latvijas rekordam – 33 centi par kilogramu.
“Tas ir izmisums, tas tiešām ir izmisums. Manā uztverē, ja mums nav tik spēcīgi pārstrādātāji, tad tie ir jātaisa ciet. Mums Latvijā ir 35. Bet visdīvainākais, ka mazie pārstrādes uzņēmumi ir nometuši tikai 1-2 centi, bet lielie nometuši viskatastrofālāk,” telekanālam TV3 sacīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.
Lai lemtu par iespējamiem risinājumiem problēmām piena tirgū otrdien, 9. janvārī, notika ārkārtas sanāksme, kurā zemnieki piedāvāja rīkoties visnotaļ radikāli. “Ja pārstrādātāji var pateikt, ka tagad mēs varam ievest lēto spota pienu, un nemaksāt vietējiem zemniekiem, tad tas ir kārtējais sitiens zem jostas vietas Latvijas zemniekiem. Es aicinu kooperatīvu vadītājus vienreiz vienoties un izvest visu pienu ārā no Latvijas un tad lai ved iekšā lēto spota pienu un strādā,” pauda zemnieku saimniecības “Dimanti” vadītāja Sandra Stricka.
Zemkopības ministrijas pārstāvis Zigmārs Ķikāns norādīja, ka piena iepirkuma cenas ir svārstīgas un piena cenai pasaulē šobrīd ir tendence kristies. Savukārt piena uzpircēju pārstāvis – “Latvijas piena” valdes priekšsēdētājs Jānis Vaivods atgādināja, ka pagājušogad piedāvājis zemniekiem slēgt ilgtermiņa līgumus ar stabilām iepirkuma cenām. Bet tam piekrituši tikai 30% uzrunāto.
“Tirgu jau nosaka piedāvājums un pieprasījums. Un, ja piedāvājums pārsniedz pieprasījumu, tad tās cenas kādā vienā brīdī sāk iet uz leju.”
Tikmēr lopkopji vienojušies iesniegt Zemkopības ministrijā savus priekšlikumus, kā situāciju labot. Un, ja tas rezultātu nedos, meklēs uzpircējus ārzemēs.
Jau ziņots, pērn vidējā piena iepirkuma cena aprīlī bija 19,5 eiro centi par litru piena, un maijā piena iepirkuma cenu kritums turpinājās par vienu diviem eiro centiem. Vēlāk situācija būtiski uzlabojās. Pēdējā pusgada laikā Krievija, Meksika un Ķīna ievērojami palielinājušas piena produktu importu, tā izraisot piena iepirkuma cenu krasu pieaugumu.
Foto: Pixabay
1,816 skatījumi