Latvijā šobrīd ir laboratoriski apstiprināti četri masalu saslimšanas gadījumi pieaugušajiem. Ģimenes ārstus un slimnīcas aicina pievērst uzmanību masalu specifiskajai profilaksei.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsācis pret epidēmijas pasākumus un visi saslimušie ārstējas stacionārā.
Kā intervijā LTV atzina SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, saslimšanas gadījumā svarīgi apzināt kontaktpersonas. Viņš aicināja ārstniecības personālu pievērst uzmanību šai zināmā mērā aizmirstajai slimībai.
“Vajag atcerēties, ka sen aizmirstas slimība, kuras mēs likvidējām, vispār likvidējām, pateicoties vakcīnām, varētu atgriezties, jo sabiedrībā ir cilvēki, kuriem nav imunitātes. Un imunitāte pret masalām var tikt iegūta divos veidots – viens ir vakcinācija un otrs, kas bija pirms vakcinācijas – pārslimošana,” skaidroja Perevoščikovs.
Masalas ir ļoti lipīga vīrusu infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā.
Iespējamība saslimt ar masalām ir jebkuram, kurš ir nonācis kontaktā ar saslimušo un iepriekš nav slimojis, kā arī nav vakcinēts pret masalām. Simptomi parasti parādās 10–12 dienā pēc inficēšanās, kas sākotnēji atgādina saaukstēšanos – pēkšņs sākums ar iesnām, klepu un drudzi. Acis kļūst sarkanas un jutīgas pret gaismu. Slimībai progresējot, parasti no trešās līdz septītajai slimības dienai, temperatūra var sasniegt 39–41 °C, un parādās sarkani izsitumi, kas ilgst no četrām līdz septiņām dienām. Izsitumi sākas uz sejas un pēc tam izplatās pa visu ķermeni. Pēc izslimošanas veidojas imunitāte.
Vienīgā efektīvā aizsardzība pret masalām ir vakcinācija. Vakcinācijai izmanto kombinēto vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu (MPR). Maksimālai aizsardzībai nepieciešamas divas vakcīnas devas. Latvijā un citās Eiropas valstīs bērnu vakcinācijas kalendārs paredz divas MPR potes. Pirmo poti bērns saņem 12–15 mēnešu vecumā, bet revakcinācija tiek veikta septiņu gadu vecumā. Vakcīna ir droša un efektīva.
1,757 skatījumi