Veselības ministrijas (VM) piedāvājums koplīguma vietā noslēgt memorandu, kā arī citi priekšlikumi ģimenes ārstiem nav pieņemami, kā rezultātā ģimenes ārstu streiks turpināsies. Tā šorīt intervijā LTV “Rīta panorāmai” paziņoja Latvijas Ģimenes ārstu biedrības valdes loceklis Pauls Princis.
Viņš norādīja, ka VM priekšlikums noslēgt memorandu ar ārstiem par viņu prasībām nav pieņemams, jo memorands ar ārstiem jau parakstīts 2005.gadā, taču ministrija to ievērojusi tā, kā tai bija izdevīgi, sacīja Princis.
Līdz ar to situācija ir saasinājusies un streiks nav pārtraukts. Iespējas gaidāmas arī izmaiņām streika formā, taču kādas – to Princis vēl nevarēja pateikt, jo asociācijā vēl notikšot diskusija par VM piedāvājumiem un lemts par tālāko rīcību.
Ārstiem neesot pieņemams ministrijas uzstādījums, ka līgumus par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu slēgs tikai ar tiem ārstiem, kuri izmantos e-veselību. Pēc viņa sacītā, sanāk, ka VM neslēdz līgumu ar ārstiem vispār, kas esot sitiens pa vecāka gadagājuma un pensionētajiem ārstiem.
Viņš uzsvēra, ka e-veselības sistēmā nav uzlabojumu, piemēram, māsām joprojām nav piekļuves un produkts kopumā neatbilst Latvijas situācijai. Ārsti lūguši e-veselību ieviest pakāpeniski, bet tas nav noticis.
Tāpat ģimenes ārstiem piedāvāts slēgt līgumus ar valsti uz trīs gadiem, bet, piemēram, ja valstij ir vairāk naudas jau pēc diviem gadiem, ārstu situācija neuzlabotos, norādīja Princis.
Savukārt vērtējot ģimenes ārstu kopprakšu pilotprojektu Siguldā, Princis bija ļoti skeptisks, to nodēvējot par viltus iespēju dažus ārstus izdalīt no pārējo vidus ar pārējiem nezināmiem nosacījumiem.
“Tur ir kādi 14 punkti, par kuriem varētu aizvien diskutēt,” norādīja Princis.
Jau ziņots, ka ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes.
Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti atteicās. Vēlāk gan mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu – turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.
Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.
Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.
Foto: Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
1,955 skatījumi