Līdz 15. novembrim jānovāc desmitiem Latvijas okupācijas laikā uzstādīto pieminekļu, kam Krievijas mediji patlaban velta īpaši daudz ētera laika. Teorētiski Latvijā šo saturu vairs nevar redzēt. Bet pēc Kremļa televīzijas kanālu un mediju izslēgšanas, Latvijas nomelnotāji pārvākušies uz neviena nekontrolēto platformu “Telegram”, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Ja iepriekš Kremļa propaganda cilvēku smadzenes skaloja no televīzijas ekrāniem, tad tagad tā ir pārvākusies uz ekrāniem, kas mums visiem ir ikdienā kabatās. Saziņas aplikācija “Telegram” ir absolūti nekontrolēta vieta. Te var teikt un rādīt jebko.
Kā apgalvo politikas apskatnieki, Krievijā “Telegram” saziņai izmanto gan Kremļa cilvēki, gan opozicionāri. Savs Telegram kanāls ir arī Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim. Bet “Telegram” aizvien aktīvāki kļuvuši prokremliski konti, kas izplata melus arī par Latviju.
“Kremlis pēdējos gados “Telegram” ir pārvērtis par vienu no saviem nozīmīgākajiem instrumentiem tieši savas propagandas pastiprināšanai. Un, iespējams, ka viņi noķēra to momentu, kad rietumu pasaule sāka cīnīties ar dezinformāciju Covid-19 laikā un kad lielo sociālo tīklu platformas “Facebook”, “Instagram”, “Twitter”, citas sāka cīnīties ar šo dezinformāciju, viņu ierobežot. Tad šie ne pozitīvākajā veidā viedokļu līderi sāka masveidā aicināt arī Latvijā savus sekotājus doties uz tādām, viņuprāt, drošākām vietnēm, kur viņi varētu drošāk un brīvāk komunicē, jo “Telegram” nav nekādu ierobežojumu,” sacīja NBS Apvienotā štāba Komunikācijas pārvaldes priekšnieks pulkvežleitnants Māris Tūtins.
“Telegram” atrodami virkne kanālu, kas koordinē uzbrukumus Latvijas iestādēm kā arī konkrētām amatpersonām. Pavasarī, kad Latvijas ārlietu un iekšlietu ministri izteica kritiskus viedokļus par Krieviju, “Telegram” hakeru grupās tika ievietoti viņu soctīklu konti ar uzdevumu sarīkot tiem uzbrukumus.
Starp hakeriem, kas rīko dažādus, tajā skaitā arī Latvijā piedzīvotos DDoS uzbrukumus ir tādi “Telegram” konti kā ЛЕГИОН🛡 – КИБЕР РАЗВЕДКА, WE ARE KILLNET. Konts “No name” vēl piektdien lepojās, ka uzbrukts vairākām mājas lapām Polijā. Dažiem kontiem ir vairāki desmiti tūkstoš sekotāju, bet kontam “КИБЕР ФРОНТ Z” pat 111 000.
Latvijā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ir bloķējusi Kremļa televīzijas un ziņu portālus. Arī “Facebook” un citi soctīkli propagandu ātri izķer. Tāpēc propagandisti aktivizējušies tieši “Telegram”. Tajā ikviens var izveidot savas grupas, pulcēt līdz par 200 000 sekotāju, ievietot foto, video. Pārpublicēt aizliegto Krievijas televīziju pārraides.
Veicot vairāku “Telegram” kanālu padziļinātu analīzi, kas aktīvi izplata Latviju nomelnojošu dezinformāciju, varam secināt, ka daudzi ir savā starpā saistīti. Informācija, ar ko kanālu uzturētāji dalās, bieži atkārtojas un pārklājas, radot priekšstatu, ka tie ir daļa no koordinētas informatīvās kampaņas pret Latviju un Baltijas valstīm.
“Ir tāds “Telegram” kanāls, kas saucas “Izmirstošās Baltijas valstis”, viņiem ir diezgan daudz sekotāju. Un visu laiku par Baltijas valstīm tiek atkārtoti šie te naratīvi. Tās informācijas arī nav tik ļoti daudz un godīgi sakot viņa atkārtojas. Tas nav tā, ka ir miljoniem “Telegram” kanālu, kuri sniedz dažāda veida dezinformāciju vai kaitīgus naratīvus par attiecīgo valsti. Nu nē. Tie parasti ir kaut kādi 10, 20, ļoti ietekmīgi kanāli, kuros vienkārši visu laiku tiek atreferēts viens un tas pats,” sacīja dezinformācijas pētniece Linda Curika.
Pēdējo nedēļu laikā konti vienā balsī pārpublicē vienus un tos pašus foto un video ar okupantu pieminekļu demontāžu Latvijas pilsētās. Un sajūsmināti dalās ar Rēzeknes un Daugavpils mēru atklāsmēm, ka Krima ir Krievijas sastāvdaļa un pieminekļu iznīcināšana ir noziegums.
Aktīvi ar šādu informāciju dalās konts “Latvijas balzāms”. Okupācijas pieminekļa demontāžas laikā tas darbojās īpaši spēcīgi un pat mēģināja organizēt pieminekļa aizstāvju protestus un koordinēja viņu aktivitātes.
Patlaban Krievijā dzīvojošais “Rossija Segodņa” un “Sputņik” žurnālists Aleksejs Stefanovs agrāk darbojies Rīgā, ieguvis Krievijas vēstniecības žurnālistu balvu “Dzintara Spalva”. “Telegram” kanālā atrāda savas intervijas Krievijas propagandas medijiem.
Aleksejs Stefanovs šogad pabijis arī Krievijas okupētajā Ukrainas daļā. Sekotāju skaits viņam pārsniedz sešus tūkstošus.
“Telegram” atrodami arī Latvijas dienestu izgaismotie un NEPLP bloķētie Krievijas mediji “Baltnews”(https://t.me/baltnews ) un “RuBaltic” (https://t.me/rubaltic ).
Pirms četriem gadiem Drošības policija aizturēja vairākus Interneta vietnes imhoclub.lv izveidotājus, jo viņi ar savām publikācijām esot Krievijas interesēs apdraudējuši Latvijas drošību. Starp aizturētajiem arī šī portāla redaktors Jurijs Aleksejevs. Tagad “Telegram” ir brīvi pieejams kanāls IMHOclub, kas publicē to pašu saturu, ko citi prokremliskie konti.
IMHOclub atrodams arī “TikTok”. To vada Viktorija Matule, kura aizbēga no Latvijas, kad 10.maijā pie Okupācijas pieminekļa aizturēja viņas draugu Aleksandru Dubjago.
IMHOclub līdzās citām ziņām citēts arī agrākais Krievijas žurnālists un aktīvists Dmitrijs Savins, kurš 2016.gadā pēc izteikumiem pret Krimas okupāciju un karu Ukrainā Latvijā ieguva politiskā bēgļa statusu. IMHOclub viņu dēvē par pseidoortodoksālu sektantu un ukraiņu nacistu fanu. Intervijā ar “Nekā personīga” Savins principiāli uzstāj, ka runās tikai latviski. Viņaprāt Latvijā Darbs ar krievvalodīgo sabiedrības daļu notiek par vāju: “Krievu pilsoniskās sabiedrības veicināšanas un krievu emigrantu atbalsta asociācijas valdes loceklis, vēsturnieks, publicists. Nu, ja mēs runāsim kā krieviski “paleativs”, kā pēc iespējas ātrāk izvairīties problēmas. Ir tikai viens ceļš. Pirmkārt, slēgt visu, ko mēs varam – televīziju un citu. Un, protams, Interneta lapas. Un otrs, tā ir ļoti ilga varbūt ne vienmēr ļoti priecīga, bet ļoti aktuāls darbs ar cilvēkiem no krievvalodīgo kopienu. Un, pirmkārt, protams, ar jauniešiem. Protams, tas ir ļoti liels darbs. Minimums apmēram 5-10 gadi. Bet, ja mēs gaidām un nekas neko nedara 5-10, tad pēc 10 gadiem viss būs kā šodien. Protams.”
“Telegram” atrodams arī ļoti ekstrēms saturs. Kāds lietotājs pirms dažām dienām izveidojis kontu ar 24 sekotājiem. Tajā izteikti aicinājumi pieteikties cilvēkus, kuri būtu gatavi sarīkot teroraktu ar ķīlnieku sagrābšanu kādā Rīgas lielveikalā, tiek izteikti draudi Rīgā spridzināt skolas, augstskolas un tiesas. Lai to lieki nepopularizētu, no šī satura demonstrēšanas atturēsimies. Kā mums apliecina interneta telpas uzraugi, šis konts, visticamāk, nav uztverams nopietni. Jāpiebilst, ka reālajā dzīvē šādi aicinājumi būtu krimināli sodāms noziegums.
Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekle Ieva Kalderauska apliecina, ka ne tikai Latvijā “Telegram” bezrobežu izteiksmes brīvība rada problēmas, bet līdzekļus kā to saprātīgi ierobežot, nav izdevies atrast.
“”Telegram” un līdzīgu platformu regulējumam būtu jābūt un arī attiecīgi iespējām kaut ko ierobežot vai ietekmēt jābūt būtu centralizētai, harmonizētai Eiropas līmenī. Bet jā, šobrīd… es arī pajautāju saviem starptautiskās nodaļas kolēģiem – tāda aktīva diskusija par šāda veida jautājumiem nav dzirdēta,” sacīja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekle Ieva Kalderauska.
“Lielākā un, manuprāt, fundamentālākā atšķirība no “Facebook” un citām vietnēm ir tā, ka “Facebook”, “Instagram”, Twiterī tev nejaušā secībā nāk informācija. “Telegram” tu saņem to, ko tu tieši vēlies redzēt. Tas nozīmē “Telegram” tu iekapsulējies šajā informācijas burbulī. Faktiski tu saņem pat matemātiski daudz vairāk informācijas, bet faktiski tu saņem daudz mazāk informācijas. Telegrammā tu norobežo sevi no jebkādas informācijas, kas varētu konfrontēt tev patīkamo viedokli. Tā ir tā lielākā problēma,” sacīja Tutins.
Nekā personīga: “Un kādas ir sekas?”
NBS Apvienotā štāba Komunikācijas pārvaldes priekšnieks pulkvežleitnants Māris Tūtins: “Sekas ir tādas, ka cilvēki kaut kādā momentā radikalizējas.”
“Telegram” iecienījuši arī noziedznieki un teroristi. Ir atrodamas grupas ārvalstīs, kur nopērkamas narkotikas, prostitūtu pakalpojumi un ieroči. Vācijas policijā pat ir vesela vienība, kas “Telegram” ķer narkotirgoņus. Arī Latvijas “Telegram” kontos var atrast narkotiku tirgotājus, kas savus pakalpojumus piedāvā vairākos Rīgas mikrorajonos un arī Liepājā.
1,232 skatījumi