Covid-19 ārkārtējo situāciju un pašreizējos ierobežojumus plāno pagarināt līdz 28. februārim. Pašreiz spēkā esošais rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu paredz, ka tā ir spēkā līdz 11.janvārim.
Kā preses konferencē informēja premjers Krišjānis Kariņš, līdz ar ārkārtējās situācijas pagarināšanu tiks pagarinātas arī valsts atbalsta programmas tām nozarēm, kuru darbību ietekmē ārkārtējās situācijas laikā ieviestie ierobežojumi.
“Mēs plānojam paplašināt testēšanu. Meklēsim veidus, kā paplašināt testēšanu privātajā sektorā, kā šie testi varētu būt lētāki vai pat bez maksas. Jo plašāk testēsimies, jo ātrāk uzzināsim, ka esam saslimuši,” uzsvēra Kariņš.
Premjers skaidroja, ka valstī pamatā paliks spēkā pašlaik noteiktie ierobežojumi, tomēr tiks pastiprinātas prasības saistībā ar masku valkāšanu, vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņu, kā arī tiks paplašināta testēšana.
“Vakcinācija ir kā telefona uzlādēšana. Kad mēs uzlādējam telefonu, nākamajā dienā tas ir jāuzlādē no jauna, jo akumulators nosēžas. Līdzīgi ir ar vakcīnu – vakcīnas ir efektīvas, bet ar laiku efektivitāte zūd. Svarīgi saņemt trešo poti un uzlādēt savu imunitāti,” sacīja Kariņš.
“Mēs esam svētkus izdzīvojuši relatīvi mierīgi, bet svētku laiks izraisījis papildu inficēšanos. Ar savlaicīgu testēšanu lidostā izdevās palēnināt omikrona izplatību, bet pēdējās dienās gadījumu skaits ir sācis strauji augt, un paredzams, ka tas augs arī turpmāk,” uzsvēra veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Ministrs norādīja: “Omikrona izplatība un ātrums var būt tik liels, ka tas būs drauds valsts kritisko funkciju nepārtrauktībai dažādas jomās, ne tikai slimnīcu noslodzei. Pēc dažām nedēļām mums vienlaikus var slimot tikpat daudz cilvēku, kā ar gripu desmit gados.”
“Var būt situācija, ka mums ir jāpieņem papildu lēmumi, bet būtu jācenšas izvairīties no visstingrākajām ierobežojumu formām. Mēs gribētu izvairīties no lēmumiem par skolu darbības ierobežojumiem, pakalpojumu pieejamības ierobežošanu un komandanstundas ieviešanu,” atzina ministrs.
“Valstij ir jāmaina sava domāšana par šo slimību. Doma, ka ar ierobežojumiem mēs pārvarēsim visu – tas nav iespējami! Kā galveno ieroci cīņā ar vīrusu mēs izmantojam nevis ierobežojumus, bet cilvēku aizsardzību, toskait arī katrs individuāli uzņemoties atbildību,” uzsvēra Kariņš.
Vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātam paredzēts noteikt deviņu mēnešu derīguma termiņu. Personām, kas saņēmušas “Johnson& Johnsnon” vakcīnu, tas būs īsāks.
Valdība plāno noteikt prasību publiskās vietās obligāti lietot medicīniskās sejas maskas vai respiratorus. Patlaban valstī tiek apzināti FFP2 respiratoru krājumi. Tajā brīdī, kad krājumi būs pietiekami visiem iedzīvotājiem, respiratoru plāno ieviest kā obligātu prasību vietās, kur ir augsts inficēšanās risks.
Foto: Valsts kanceleja
1,473 skatījumi