Nesen kļuva zināms, ka marta beigās kriminālpolicijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldē ir paklusām izbeigts kriminālprocess, kas pagājušā gada sākumā bija sākts “par, iespējams, nelikumīgām darbībām” ar arestēto Aivara Lemberga ģimenes mantu un kura ietvaros saskaņā ar policijas tiesai sniegtajām ziņām Šveices jurists Rūdolfs Meroni bija “uzskatāms par personu, pret kuru uzsākts kriminālprocess”. No Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) galvenās inspektores Veronikas Čuprikas pieņemtā lēmuma anonimizētās kopijas, ko inspektore izsniedza “Neatkarīgajai”, secināms, ka kriminālprocess pret Rūdolfu Meroni izbeigts tāpēc, ka arestētās “patiesā labuma guvēja tiesības” trīs Latvijas akciju sabiedrībās – AS “Ventbunkers”, AS Kālija parks” un AS “Ventspils tirdzniecības osta” – nemaz nav nodotas glabāšanā nedz Meroni, nedz kādam citam.
Kā zināms, deviņu mēnešu laikā Nodrošinājuma valsts aģentūrai gan joprojām nav izdevies ne pārņemt savulaik simtus miljonu vērto mantu, ne arī novērtēt, cik liela daļa no tās ir nevis apsaimniekota, bet izsaimniekota. Visam tam pa vidu mediji nesen vēstīja, ka Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 1. nodaļas galvenā inspektore Veronika Čuprika izbeigusi kriminālprocesu pret Meroni, jo nonākusi pie slēdziena, ka gluži vienkārši nav noticis noziedzīgs nodarījums.
“Neatkarīgajai” kļuvis zināms, ka tostarp Čuprika secinājusi, ka “aresta uzlikšana “patiesā labuma guvēja tiesībām” neierobežo akcionāra tiesības rīkoties ar tam piederošajām akcijām”. Tādējādi arī ONAP inspektore faktiski apstiprina, ka ir noticis tas, par ko ilgus gadus brīdināja procesa dalībnieki t.s. Lemberga prāvā. Proti, “patiesā labuma guvēja tiesību” arests (nevis reālas mantas – akciju un kapitāla daļu – arests) ir blēdība, kas ļauj tai personai, kuru prokurors atzinis par mantas glabātāju, bez ierobežojumiem rīkoties ar arestēto mantu un tās miljonu līdzekļiem. Turklāt mantas glabātājs, pat pēc viņa atcelšanas no šī statusa, drīkst šīs tiesības nevienam neatdot.
“Neatkarīgā” jau iepriekš vaicāja Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētājai tiesnesei Irīnai Jansonei, vai tad tagad nevajadzētu Meroni atjaunot arestētās mantas glabātāja statusu, uz ko viņa atbildējusi, ka Valsts policija tiesu neesot informējusi par kriminālprocesa izbeigšanu.
Medijs vēsta, ka attiecīgi lēmums par šā kriminālprocesa izbeigšanu nozīmē, ka, pēc ONAP inspektores domām, Meroni kontrolētie uzņēmumi drīkstēja ieķīlāt to akcijas, lai gan arestētās mantas glabātājam, par ko Meroni ar prokuroru Anda Mežsarga un Māra Urbāna svētību tika iecelts 2007. gada 17. decembrī, bija aizliegts arestēto mantu ieķīlāt.
Kaut arī kārtējā pietiekoši augsta tiesībsargu amatpersona ir atzinusi, ka Ģenerālprokuratūras prokurora Anda Mežsarga lēmums par aresta uzlikšanu “patiesā labuma guvēju tiesībām” ir fikcija, un fikcija ir arī Ģenerālprokuratūras prokurora Aivja Zalužinska apgalvojumi, ka notiesājoša sprieduma gadījumā Latvijas valsts varēs kļūt par attiecīga daudzuma akciju īpašnieci Latvijas lielajos uzņēmumos – tādos kā AS “Ventbunkers”, AS “Kālija parks”, AS “Ventspils tirdzniecības osta” u.c., visās iespējamās valsts institūcijās turpinās izlikšanās, ka “uz mums jau neattiecas” lemšana par arestēto mantu, kuras vērtība esot it kā pat 300 miljoni.
Tāpat medijs norāda, ka Latvijas valsts nekādi nevar kļūt par Zalužinska minētā daudzuma AS “Ventbunkers” akciju īpašnieci, jo attiecīgs daudzums AS “Ventbunkers” akciju ir ieķīlāts citam Meroni kontrolētam uzņēmumam, bet Valsts policijas ONAP inspektore šo ieķīlāšanu ir atzinusi par pilnīgi likumīgu darbību.
Tad kā sanāk – Meroni ir kļuvis neapturams un Lemberga lietā arestēto mantu nevienam vairs neredzēt kā savas ausis?
Foto: F64
1,718 skatījumi