Latvijā vidēji katrs septītais bērns vecumā līdz 18 gadiem nesaņem uzturlīdzekļu atbalstu no sava vecāka un šo pienākumu vecāka vietā pilda valsts, norāda Tieslietu ministrija, ziņojot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai par Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas darbības pārskatu no 2018. gada līdz 2020. gadam.
Tieslietu ministrija norāda, ka bērnu skaits, kuriem uzturlīdzekļus izmaksā Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija kopš 2018. gada pieaug un tie ir vairāk nekā 39 000 bērnu, kuriem Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija katru mēnesi izmaksā uzturlīdzekļus. Kopējais mēnesī izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs ir 4,5 miljoni euro. Savukārt kopējais vecāku skaits, kas nepilda savu pienākumu pret bērnu un nemaksā viņam uzturlīdzekļus, ir vairāk nekā 42 000 personu.
Tieslietu ministrija sadarbībā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju ir ieviesusi jau vairākus tiesību ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem – kriminālatbildības piemērošana, transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, šaujamieroču atļaujas darbības apturēšana, parādnieku publicēšana www.latvija.lv, informācijas nodošana par parādu kredītinformācijas birojam, liegums ieņemt tiesneša, zvērināta notāra un tiesu izpildītāju amatu, pilsonības nepiešķiršana vai iesnieguma noraidīšana par atteikšanos no pilsonības, 3 + Ģimenes kartes nepiešķiršana, lai veicinātu vecāku pienākumu uzturēt savu bērnu un atmaksātu uzturlīdzekļu parādu, kas radies pret Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju. Minēto tiesību ierobežojumu ieviešana ir sekmējis, ka par 6% palielinājies regresa kārtībā atgūto uzturlīdzekļu apmērs, salīdzinot ar 2018. gadu, un 2020. gadā regresa kārtībā atgūto uzturlīdzekļu apmērs sastāda 12,48 miljonus euro.
Vienlaikus Tieslietu ministrija norāda, ka Saeima 2021. gada 7. janvārī konceptuāli atbalstīja jaunus tiesību ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem – aizliegumu spēlēt azartspēles un uzturlīdzekļu parāda piedziņas lietas nodošana ārpustiesas piedzinējiem.
Tieslietu ministrija sadarbībā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju turpina aktīvi meklēt risinājumus, lai motivētu uzturlīdzekļu parādniekus nokārtot saistības gan pret savu bērnu, gan pret Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju.
1,550 skatījumi