Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvājums viesmīlības un izmitināšanas uzņēmumiem iziešanai no Covid-19 krīzes ir pareizs virziens, taču tas nebūs pareizais risinājums nozarei, šorīt intervijā Latvijas Radio pauda Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste.
Ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga vadītajā Ekonomikas Attīstības grupā šonedēļ tika izskatīts priekšlikums atbalsta pasākumiem tūrisma nozares komersantiem ēdināšanas un izmitināšanas sektoros, kuru zaudējumi kopš marta vidus sastāda vismaz 77 milj. eiro un vislielākās problēmas šobrīd rada apgrozāmo līdzekļu trūkums. Abos sektoros tiešā veidā ir cietuši aptuveni 4 000 mazie un vidējie uzņēmumi, radot katastrofālu situāciju darba spēka jomā – ietekmēti ir apmēram 40 tūkstoši darbinieku.
Viņa norādīja, ka Ekonomikas ministrijas plāns katram ēdināšanas un izmitināšanas sektorā strādājošajam izmaksāt 300 eiro lielu grantu mēnesī, nebūs risinājums darbavietu saglabāšanai un uzņēmumu darbības nodrošināšanai.
Graikste skaidroja, ka 300 eiro granti nav nekāds risinājums, nozare piedāvāja ieviest subsidētas darbavietas, par kurām algu maksātu uzņēmēji, bet valsts segtu nodokļu daļu.
Tāpat, pēc viņas sacītā, nav pieņemams, ka atbalsts tiktu piešķirts 3 mēnešu periodā pēc tekošās algas un nodokļu nomaksas. “Atbalstu nozarei vajadzētu sniegt sešus mēnešus,” pauda Graikste.
Graikste sacīja, ka nozare arī piedāvāja ieviest bezprocentu finanšu palīdzību apgrozāmo līdzekļu nodrošināšanai, taču uzņēmumi var nesaņemt šo palīdzību, ja nemainīsies valdības noteiktie un “Altum” iekšējie kritēriji palīdzības piešķiršanai. Nepieciešamo dokumentu sagatavošana vien prasot aptuveni mēnesi. Nozare vēlētos vienkāršotu procedūru šo bezprocentu aizdevumu saņemšanai.
Kā zināms, sadarbībā ar tūrisma nozari, Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi virkni atbalsta pasākumu tūrisma nozarei. Konceptuāli ir atbalstīta izmaksu segšana 788 334, 85 eiro apmērā tiem komersantiem, kas godprātīgi veica repatriācijas reisus, atgriežot izceļojošos tūristus pirms ārkārtas apstākļu iestāšanās.
1,928 skatījumi