Šī ārkārtas situācija vēl vairāk izgaismo nepieciešamo izšķiršanos par prioritātēm atbilstoši sabiedrības interesēm, intervijā “Neatkarīgajai” sacīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.
“Manuprāt, ģimenes ārsti seko SPKC rekomendācijām, kuras balstītas uz Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem. Tā kā Covid-19 ārstēšana ir simptomātiska, kas nozīmē, ka specifisku medikamentu nav, jālieto paracetamols pret paaugstinātu temperatūru, nepieciešams dzert daudz šķidruma, vēdināt telpas. Epidemiologi pārsvarā informē ģimenes ārstus par karantīnā esošiem un Covid-19 inficētiem pacientiem. Nepieciešamības gadījumā ir iespējams konsultēties,” esošo situāciju izīmēja Veide.
Vaicāta, vai bija skaidra kārtība, kā noņemt no uzskaites vīrusa inficētos pēc tam, kad uzrādīti negatīvi testi, viņa atzina, ka kārtība bija zināma, bet problēma radās SPKC kapacitātes trūkuma dēļ, tāpēc policija ne vienmēr ziņas saņēma laikus. “Diemžēl ģimenes ārstiem joprojām jāpilda SPKC funkcija, nododot informāciju par izveseļojušos pacientu arī policijai, jo informācijas aprite starp dienestiem joprojām nefunkcionē bez aizķeršanās,” sacīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja.
Runājot par to, ka valdība ir piešķīrusi 2,5 miljonus eiro piemaksām iekšlietu sistēmas pārstāvjiem un mediķiem, tostarp ģimenes ārstiem, Veide norādīja, ka finansējums piemaksām par darbu martā piešķirts apmēram 660 eiro uz ģimenes ārstu praksi, par darbu aprīlī un maijā tiek plānoti apmēram 440 eiro mēnesī uz praksi.
“Tajā pašā laikā ārstu praksēs ir palielinājušies izdevumi par dezinfekcijas līdzekļu un aizsarglīdzekļu papildu iegādi, kuru izmaksas ir vairāki simti eiro. Sadalot piešķirto finansējumu uz ģimenes ārstu, prakses māsu un ārstu palīgu (apmēram 60% prakšu ir arī otra māsa vai ārsta palīgs), pielikums nesanāk vairāk par 16 ‒22% no Ministru kabineta noteikumos Nr. 555 noteiktās darba samaksas par martu un ne vairāk par 11 ‒15% par aprīli un maiju (atkarībā no prakses darbinieku skaita),” atzina Veide.
“Ar darba devēja nodokli no 660 eiro paliek 531,87 eiro uz papīra, sadalot uz ārstu un divām māsām vai ārsta palīgiem, tie varētu būt, piemēram, 140 eiro uz papīra māsai vai ārsta palīgam jeb 95 eiro māsai pēc nodokļu nomaksas, ārstam 251,87 eiro jeb 171,78 eiro pēc nodokļiem. Aprīlī un maijā attiecīgi tas būtu par 33% mazāk. Bet tā būtu, ja visu šo papildus piešķirto finansējumu izmaksātu darba samaksā, bet no tā vēl ir jāsedz prakses zaudējumi saistībā ar aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu papildu iegādi,” norādīja asociācijas vadītāja.
“Ģimenes ārsti gadiem ir aktīvi prasījuši adekvātu finansējumu nozarei un mediķu atalgojumam. Šī ārkārtas situācija vēl vairāk izgaismo nepieciešamo izšķiršanos par prioritātēm atbilstoši sabiedrības interesēm. Veselības nozares finansējuma apjoms ir politiska izšķiršanās! Savukārt likums un finansēšanas modelis ir pakārtoti un paši par sevi finansējumu nepalielina,” sacīja Veide.
1,711 skatījumi